přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

První bioplynová stanice na území Federace Bosny a Hercegoviny

9.10.2020

Server „e-Kapija“ napsal, že dne 6. října tohoto roku navštívila ministryně životního prostředí a turistického ruchu farmu Spreča v Kalesiji. Jednala s majitelem farmy a výkonnou ředitelkou Rozvojové banky Federace Bosny a Hercegoviny o výstavbě první bioplynové stanice na území Federace Bosny a Hercegoviny.

Výstavba na farmě Spreča byla v těchto dnech zahájena a její dokončení a uvedení bioplynové stanice s přidruženou výrobou elektrické energie do provozu by mělo proběhnout v průběhu příštího roku. Stanice budovaná za přispění rozvojové agentury USA (USAID) již obdržela povolení energetického úřadu. Jedná se o první elektrárnu v této entitě, která bude jako primární zdroj energie využívat bioplyn vzniklý z odpadu z farmy. Již dříve byla zprovozněna bioplynová stanice v Republice Srbské.

Výstavba první bioplynové stanice ve Federaci Bosna a Hercegovina a výroba elektrické energie z bioplynu je velmi významný projekt z hlediska implementace Nařízení 2009/28/EC, kterým je pro Bosnu a Hercegovinu stanoven závazek vyrábět 40% spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Ministryně vyzdvihla i přínos těchto zařízení pro snížení znečištění životního prostředí a vodních toků. Stavba dalších bioplynových stanic bude i v budoucnu podporována dotovanou výkupní cenou elektrické energie. Rozvoj sektoru je příležitostí i pro dodávky českých technologických firem.

Moldavský TRANS-OIL GROUP vstupuje na srbský trh

Dle sdělení serveru „e-Kapija“ největší agro průmyslový holding v Moldávii společnost TRANS–OIL Group odkoupí od srbské společnosti Viktorija Grupa, která je lídrem ve výkupu a zpracování olejnin v Srbsku, její závod na výrobu jedlých olejů ve městě Šid u hranice s Chorvatskem. Odhadovaná cena této moldavské akvizice v Srbsku je cca 100 mil EUR. Většinovým majitelem srbské společnosti Viktorija Grupa je největší srbský agro průmyslový holding MK grupa, který v červenci tohoto roku koupil 67 % podíl v této firmě. Očekává se, že moldavská společnost rozšíří svoji působnost i na území Chorvatska, kde nyní jedná o odkoupení společnosti Tvornica ulja Čepin, což je závod na výrobu jedlých olejů poblíž chorvatského města Osijek.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzvcz {Vladimir_Vana@mzvcz}

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem