přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Problémy s pitnou vodou v Libanonu

27.8.2021

Více než 5 milionům obyvatel Libanonu, z toho 1 milionu uprchlíků, hrozí bezprostřední riziko ztráty přístupu k nezávadné vodě. Vzhledem k současné ekonomické krizi, nedostatku paliv a chemikálií nutných pro chod a údržbu vodovodních řádů, jsou dodávky nezávadné vody v akutním ohrožení.

UNICEF předpokládá v horizontu 4 až 6 týdnů přerušení dodávek nezávadné vody a ohrožení celého vodního hospodářství Libanonu z důvodu kolapsu místní energetické sítě a neustále se zvyšujícím nákladům na palivo, nezbytné pro chod vodovodních systémů v zemi.

Pokud se prognóza UNICEFu vyplní a veřejný vodovodní systém se zhroutí, vzrostou náklady a tím i cena vody od soukromých dodavatelů  minimálně o 200 %, což pro mnoho odběratelů bude téměř likvidační. Reálně je dnes každý odběratel, tj. privátní  i výrobní sféra, závislá na dodávkách od soukromých dodavatelů. Na vrcholu horkých letních měsíců je libanonský veřejný vodovodní systém na pokraji zhroucení a v současné době vykazuje celý systém ztrátovost cca 40 %. Důvodem je dlouhodobě nedostatečná údržba a stále narůstající případy nezákonných připojování a odběrů vody. Dle neoficiálních informací stát investoval do veřejného vodovodního  systému, tj. do jeho rozvoje a masivní údržby naposledy v r. 1975, tj. před vypuknutím občanské války v Libanonu. Od té doby neproběhly žádné podstatné investice, řešilo se pouze odstraňování havárií. UNICEF ve svém aktuálním prohlášení apeluje na vládní představitele s varováním, že pokud nebudou v této oblasti přijata naléhavá opatření, dojde k ohrožení zdraví obyvatel, což v době, kdy počet případů COVID-19 začíná díky variantě Delta opět stoupat  (v týdnu 34/2021 více jak 1000 případů denně), nebudou  nemocnice, školy a další veřejná zařízení moci nadále bezpečně fungovat. Libanonské vodní hospodářství potřebuje ročně minimálně 40 milionů USD na nákup paliva, chloru, náhradních dílů pro udržení stávajícího systému v chodu a tím zabezpečení dodávek nezávadné vody.

Této nepříznivé situace využívají soukromí dodavatelé vody, kteří si účtují cenu cca 10 USD za 1m3 vody. Více než 70 % obyvatel Libanonu dnes, vzhledem k nepříznivé hospodářské situaci a silné inflaci a devalvaci  místní měny vůči USD, spadá do ohrožené kategorie, která se finančně pohybuje na hranici životního minima, tj. příjmu 3 USD denně. Pro tuto kategorii obyvatel je aktuální cena 10 USD za 1m3 vody neúnosná, a proto hrozí ohrožení  hygieny v celém Libanonu.  

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem