přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Problémy s nízkou výkupní cenou mléka v Srbsku

27.8.2021

Majitelé farem pro chov mléčného skotu začali rozprodávat svá stáda. K tomu je vede především nízká výkupní cena mléka, která se pohybuje kolem 0,31 EUR za jeden litr.

Vzhledem k vzrůstajícím nákladům na chov se chovatelům nevyplatí za tuto výkupní cenu mléka krávy chovat. Strmě rostou především ceny krmiv, kde sójový šrot z ceny 0,51 EUR za jeden kilogram v loňském roce zdražil na 0,93 EUR v roce letošním. Průměrné náklady na produkci jednoho litru mléka tak stouply na 0,48 EUR. Za této situace zasáhlo i srbské Ministerstvo zemědělství, které v těchto dnech zvýšilo dotaci na jeden litr vyrobeného mléka z 0,059 EUR na 0,085 EUR. Nová výše dotace na mléko bude platit od 1. září. Ministerstvo zemědělství také jedná se zpracovateli mléka a s obchodními řetězci o možnostech řešení vzniklé situace. Otázkou je zda uvedená opatření pomůžou včas zastavit vybíjení chovů. Srbsko je zajímavým trhem i pro české chovatele a dodavatele jalovic a tato situace se může projevit aktuálně nižší poptávkou po jalovicích mléčného skotu. Na druhou stranu, pokud dojde k prudkému snížení stavů, je pravděpodobné, že v budoucnosti bude potřeba stáda opět obnovit. To pak může být příležitost pro dodávky kvalitních českých jalovic.

V Srbsku zveřejněna 4. výzva pro čerpání finančních prostředků z programu IPARD.

V Srbsku byla v těchto dnech zveřejněna 4. výzva k předkládání projektů pro čerpání finančních prostředků z fondu „IPARD“. Jedná se o program „Opatření 3“, který srbským žadatelům umožňuje předkládat projekty na investice do nákupu zařízení a na výstavbu objektů v oblasti zpracování potravin. Podporovány jsou oblasti zpracování mléka, masa, ovoce, zeleniny, vajec a hroznového vína. Ve fondu je pro tuto výzvu vyčleněno přes 25 miliónů EUR nevratných prostředků. Jednotlivý žadatel může získat podporu do maximální výše 1 miliónu EUR a prostředky z fondu lze pokrýt až 50 % z celkové hodnoty investice. České firmy, které předkládaly srbským zákazníkům nabídky na dodávky zařízení ve zmíněných oblastech, by se tak mohly dočkat realizace svých obchodních případů.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem