přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Podpora japonského zemědělského exportu

16.10.2020

Ministerstvo zemědělství Japonska zahájí činnost podporující vývoz zemědělských produktů. Během příštích deseti let chce vývoz znásobit více než pětinásobně.

Podle ministra zemědělství Kotara Nogamiho plánuje Japonsko v příštím roce zřídit nový úřad ve snaze výrazně zvýšit vývoz zemědělských produktů a produktů.

Zahájením činnosti úřadu, který se předběžně nazývá Exportní a mezinárodní úřad na Ministerstvu zemědělství, lesnictví a rybářství, si Japonsko podle ministerských úředníků klade za cíl zvýšit vývoz zemědělských produktů na 5 bilionů jenů (47 miliard USD) do roku 2030 z 912,1 miliardy jenů v roce 2019.

Předseda vlády Yoshihide Suga klade důraz na vývoz zemědělských produktů jako způsob revitalizace regionálních ekonomik.
V rámci plánované reorganizace ministerstva bude nový úřad vytvořen spojením odboru mezinárodních záležitostí pod sekretariátem ministra a divizí předsednictva pro záležitosti potravinářského průmyslu.

Nový výskyt prasečí chřipky v Japonsku
Ministerstvo zemědělství Japonska oznámilo, že byl potvrzen výskyt prasečí chřipky na farmě města Takasaki v prefektuře Gumna. Jde o první výskyt této infekční nemoci po půl roce.

Jako opatření proti šíření nákazy, bude v souladu se zákonem utraceno 5 400 prasat.

V prefektuře se začalo s vakcinací zvířat na farmách v listopadu 2019 poté, co byla zjištěna prasečí chřipka u divokého prasete.  Selata se obvykle očkují v době, kdy látka od prasnic přestává účinkovat. Tato infikovaná selata měla být očkována, ale kvůli příznakům jiných chorob bylo toto očkování odloženo. Likvidace prasat proběhne za pomoci jednotek ministerstva obrany během tří dní.

Orgány prefektury spolu se zástupci centrální vlády budou společně vyšetřovat způsob nakažení.

 

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, Mob ČR: +420 773 743 880, irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem