přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Počet nakažených nemocí COVID-19 dosáhl v Libanonu dosavadního vrcholu

16.10.2020

V týdnu 42/2020 dosáhl počet nakažených nemocí COVID-19 dosavadního vrcholu v počtu převyšující 1500 nakažených denně. Vláda začala uplatňovat tzv. lockdown, kdy bylo v celém Libanonu 110 střediskových obcí s nejvyšší mírou nákazy kompletně uzavřeno. Toto nařízení platí od 12.10 do 19.10.2020.

Libanon začal být částečně paralyzován. I přes nesouhlas maloobchodní sféry byly restaurace a provozovny rychlého občerstvení ve 110ti určených střediskových obcí uzavřeny. Omezeně fungují  pouze maloobchodní prodejny a lékárny. Benzínové stanice jsou v těchto lokalitách také mimo provoz. Letiště a námořní přístavy zůstaly otevřené.
Nadále platí zhoršená situace v zásobování maloobchodu hovězím, skopovým a kuřecím masem.

Maloobchodní zásobování úzce souvisí s nedostatkem volně směnitelné měny. Černý kurs se stále pohybuje na úrovni cca 8 000 Libanonských Liber za 1 USD, kdežto dotovaný kurs od Centrální banky Libanonu je stanoven na částku 3900 Libanonských Liber za 1 USD.

Finanční výhody dispozice dotovaného kursu dosáhnou pouze registrovaní importéři s minimálně 12-ti měsíční historií své činnosti.
Státem určené a kontrolované ceny jsou nadále realistické pouze pro domácí produkci, která je ovšem nedostačující.

MZE Libanonu, s technickou podporou FAO, vyhlásilo Libanonskou národní zemědělskou strategii na období 2020–2025 zaměřenou na priority agropotravinářského odvětví v Libanonu. Libanon čelí nebývalému období mnoha krizí a výzev, které vyžadují jasnou identifikaci národních priorit a pevné partnerství pro řešení okamžitých potřeb obnovy, budování dlouhodobější odolnosti a připravení cesty pro transformativní udržitelný a inkluzivní rozvoj. Odvětví zemědělství a agropotravinářské systémy jsou zasaženy pokračující krizí, mohou však hrát zásadní roli k sociálně-ekonomickému oživení.

Národní zemědělská strategie (NAS) na období 2020–2025 odráží okamžité i dlouhodobé priority agropotravinářského sektoru v Libanonu. Po konzultacích zúčastněných stran s jeho národními a mezinárodními partnery jasně vyplývá, že momentálním problémem je nedostatek finančních prostředků jak u farmářů, zpracovatelů, tak i distributorů.
Vzhledem k tomu, že hospodářský výhled země zůstává nejistý, je NAS záměrně považován za živý dokument, který je otevřený nepřetržitému dialogu a aktualizacím, aby byla zajištěna relevance a schopnost reagovat na potřeby, které se každodenně objevují na libanonském trhu.
 

Závěr: I přes snahu popsat momentální problémy libanonského agrárního sektoru zůstává realitou fakt, že import potravin a zemědělských komodit daleko převyšuje místní výrobu a vzhledem k nedostatku finančních prostředků na vybudování místních kapacit tento stav zůstane i nadále.

Politika: Libanon v tomto týdnu zahájil jednání s Izraelem (země jsou stále ve válečném stavu) s cílem stanovení námořní hranice mezi zeměmi, což souvisí s plány na plánovanou těžbu zemního plynu a ropy. Podle všech prognóz jsou objevená ložiska bohatá, což může znamenat, zejména pro Libanon, skutečnou záchranu stagnujícího hospodářství.

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem