Pobídky státu pro ukrajinské občany vracející se ze zahraničí

Vláda Ukrajiny schválila dne 27. ledna 2021 návrh zákona o zavedení systému pobídek pro občany, kteří pracovali v zahraničí a vrátili se na Ukrajinu, zaměřený na podporu jejich podnikatelských aktivit. Cílem takové podpory ze strany státu je zajistit, aby lidé zůstali na Ukrajině a měli příležitost zahájit nebo rozvíjet své podnikání.

Na pomoc ve výši až 150 000 UAH bude mít nárok občan Ukrajiny, který se věnuje placeným činnostem v zahraničí déle než rok. Jednou z důležitých podmínek podpory je, aby výše státní podpory byla úměrná výši investice od žadatele, tzn. že musí investovat své vlastní prostředky získané v zahraničí.

 

Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině:

  • Na Ukrajině se v roce 2020 podařilo šlechtitelům ve výzkumné stanici „Maják“ v Černihivské oblasti vyšlechtit z původní odrůdy okurek " Nizhyn local" novou odrůdu "Olympus", která zachovává chuť původní odrůdy, ale vyznačuje se vyššími výnosy (plodí po dobu 65 dnů).

  • V loňském roce stáhla Státní služba pro potraviny a spotřebitele z regionu Vinnycja z oběhu 2,9 tun sladkého másla. Ve vzorcích bylo zjištěno 18 nesrovnalostí (přítomnost nemléčných tuků) a 8 případů nesouladu s mikrobiologickými ukazateli. V důsledku toho byla přijata opatření ke zlepšení hygienických kritérií technologických procesů.

  • 14 mlékárenských společností spojilo své síly a připravilo prohlášení pro Ministerstvo hospodářského rozvoje, obchodu a zemědělství o ochraně domácího mléčného průmyslu před rostoucím dovozem. Podle předběžných výsledků roku 2020 dovezla Ukrajina 47 tisíc tun sýrů, 28 tisíc tun plnotučných mléčných výrobků a 12 tisíc tun másla – v přepočtu se jednalo o 1 milion tun mléka. Ukrajinské podniky zpracovaly v roce 2020 3,7 milionu tun mléka. Dovoz tedy představoval téměř 30% toho, co zpracovává domácí zpracovatelský průmysl mléka. Mléčné společnosti na Ukrajině dnes fungují se ztrátou, nemají prostředky pro rozvoj a toto podnikání není pro investory zajímavé. Kromě toho dochází k bankrotům podniků - v roce 1990 existovalo na Ukrajině 670 podniků na zpracování mléka, v roce 2019 jich bylo pouze 178 a za posledních 1,5 roku ukončilo činnost dalších 15–20 společností.

  • Pokud bude na začátku tohoto roku na Ukrajině přijat nový zákon o pojištění v zemědělství, bude možné zahájit podporu pojištění sklizně v roce 2022. Předmětem pojištění bude obilí, jako je pšenice, ječmen a žito. Návrh zákona otevírá nové přístupy a vyhlídky na rozšiřování nástrojů státní podpory zemědělským producentům.

  • Výbor Nejvyšší rady Ukrajiny pro agrární a pozemkovou politiku podpořil návrh zákona č. 4396 „O změnách některých zákonů Ukrajiny o identifikaci a registraci zvířat“. Návrh zákona si klade za cíl stanovit jednotná pravidla státního dozoru a kontroly identifikace a registrace zvířat u chovatelů; zlepšit účinné prostředky detekce, lokalizace, kontroly a eliminace chorob zvířat dovážených na území Ukrajiny; zjednodušit mechanismus proplácení finančních prostředků chovatelům ze státního rozpočtu Ukrajiny na identifikaci zvířat; stanovit odpovědnost za nedodržování požadavků platných právních předpisů o identifikaci a registraci zvířat ze strany chovatelů a zavedení správních sankcí vůči právnickým a fyzickým osobám v případě jejich porušení. Přijetí návrhu zákona umožní realizovat hlavní strategické cíle v oblasti veřejného zdraví, kterým Ukrajina čelí na cestě do Evropské unie, kontrolu epizootické situace v zemi, bezpečnost potravin živočišného původu, jakož i zajištění konkurenceschopnosti živočišných produktů na evropských a světových trzích.

  • K 25. lednu vyčerpala Ukrajina kvóty přidělené na rok 2021 na bezcelní dovoz medu, hroznových a jablečných šťáv do zemí Evropské unie. Vyčerpala rovněž čtvrtletní kvótu (leden – březen) na dodávky vajec, vaječných výrobků a drůbeže. Roční kvótu pro kukuřici čerpala ze 74 % a pro cukr ze 43 %.

 

Aktuální situace (COVID-19):

Ke dni 29. ledna 2021 bylo na Ukrajině za posledních 24 hodin zaznamenáno:

5 181 nových případů (z toho 218 dětí a 212 zdravotnických pracovníků),

hospitalizováno - 1 916 lidí;

zemřelo – 128 pacientů;

uzdravilo se - 1110 lidí;

provedené testy - 44 143 (PCR - 24 769, ELISA - 19 374).

Největší počet potvrzených případů byl za posledních 24 hodin zaznamenán v oblasti Lvova (440), Kyjeva (361), Ivano-Frankivsku (356), Kyjeva (326) a Vinnycja (238).

Za celou dobu trvání pandemie COVID-19 na Ukrajině:

onemocnělo - 1 211 593 lidí;

uzdravilo se - 1 003 341 lidí;

zemřelo  - 22 479;

Počet provedených testů PCR - 6 209 089.

 

Počínaje dnem 25. ledna 2020 Ukrajina ukončila „přísnější“ karanténu a vrátila se k omezením platným v prosinci 2020. Ukrajinští epidemiologové zaznamenávají stabilizaci situace - počet obsazených lůžek se snížil na méně než 30 %. V období přísnějších opatření byly uzavřeny kavárny, restaurace a bary (kromě rozvozu a výdejních okének), nepotravinářské obchody, kina, fitness kluby, tělocvičny, divadla, nákupní centra a všechny vzdělávací instituce s výjimkou mateřských škol.

Od 25. ledna do 28. února 2021 platí na Ukrajině omezení tzv. „oranžové“ zóny:

  • zakázáno je pořádat hromadné akce (kulturní, sportovní, společenské, reklamní) s účastí více než 20 lidí, v kinech a jiných kulturních institucích může být obsazeno max. 50% sedadel, v muzeích a galeriích je vyhrazeno 10 metrů čtverečních na 1 osobu;

  • zakázáno je provozovat tělocvičny a fitness centra, které neposkytují příležitost omezit počet návštěvníků v hale ve výši jedné osoby na 20 metrů čtverečních;

  • jsou uzavřeny diskotéky a noční kluby;

  • veřejné stravování je zakázáno mezi 23:00 a 7:00 hod.;

  • je zakázána činnost institucí poskytujících ubytovací služby (s výjimkou sanatorií, institucí poskytujících sociální služby a rehabilitačních zařízení pro osoby se zdravotním postižením);

  • činnosti náboženských budov a prostor vybavených pro modlitební potřeby jsou povoleny, pokud je možné omezit počet návštěvníků ve výši jedné osoby na 5 metrů čtverečních;

  • povoleny jsou i náboženské akce pod širým nebem, během nichž je dodržována vzdálenost 1,5 m mezi přítomnými;

  • navštěvovat vzdělávací instituce lze pouze ve skupinách do 20 osob, s výjimkou institucí předškolního, obecného sekundárního, mimoškolního a specializovaného uměleckého vzdělávání.

 

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině
Mobil: +380 99 098 3335, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.