Plán postupného otevírání Libanonu

Od 14.1. do 8.2.2021 byl vyhlášen v zemi tzv. „total lockdown“, kdy se provoz a fungování země téměř zcela zastavily. Po celou dobu mj. platil 24/7 zákaz vycházení a lidé mohli opustit  své domovy pouze  na základě vydaného on-line povolení.

Ke konci uvedeného období bylo nicméně zřejmé, že zákaz vycházení není většinou občanů dodržován a provoz v ulicích se vrátil na úroveň běžného života.

Od 8. 2. 2021 bylo vládou rozhodnuto o postupném otevírání země, resp. rozvolňování přísných opatření, které má probíhat ve 4 dvoutýdenních fázích. Přechod mezi fázemi bude pravidelně vyhodnocován a upřesňován:

1. fáze - 8.-21. 2. 2021

Otevření supermarketů a důležitých provozů potravinářské výroby. Banky se otevřou na 20 % své kapacity. Zaměstnanci nad 60 let nemají povolení k návratu do práce. Veřejné instituce mohou fungovat s max. 20 % zaměstnanců. Uzavřeny zůstávají i nadále školy. Nadále platí zákaz vycházení 24/7 a pro opuštění domova pro nezbytné účely je třeba mít zvláštní povolení.

2. fáze -  22.2. - 7. 3. 2021

Licencované továrny mohou začít pracovat na 40 % kapacity. Obnovení veřejné dopravy, taxi. Obnovení provozu prodeje a opravy aut.

3. fáze - 8.3 - 21.3.2021

Obnova provozu ostatních  podniků a obchodů, banky a továrny mohou fungovat na 50 % kapacity. Zaměstnanci musí podstoupit PCR test každých 30 dní.

4. fáze od 22.3.2021

Otevření restaurací, Casino du Liban, turistických a historických památek, sportovních zařízení,  pláží a promenád a umožnění návratu zaměstnanců nad 60 let do pracovního procesu.

V zemi nadále platí i stav všeobecné mobilizace, který byl prodloužen do 31. 3. 2021.

COVID-19

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19 po téměř 4 týdnech, kdy byl vyhlášen „total lockdown“, jen mírně zlepšuje. Sice ubývá nových pozitivních případů (kolem 3.000 nových případů denně), to je však způsobeno spíše tím, že bylo dosaženo stropu v kapacitě testování a v posledních týdnech není prováděno tolik testů. Průměrná pozitivita za posledních 14 dní dosahuje 21,6 %, což je číslo stále velmi vysoké. Zároveň se v posledních několika týdnech zvýšila úmrtnost, kdy jen za leden 2021 zemřelo téměř stejné množství pacientů na COVID19 jako za 9 měsíců v loňském roce (denně cca 60 nových případů úmrtí na COVID19). Situace v nemocnicích, zejména v Bejrútu a regionu Mount Lebanon je nadále kritická, nejsou lůžka pro nové pacienty, chybí zdravotnický personál k jejich obsluze a také přístroje a léky.

Vakcinace

Ministerstvo zdravotnictví Libanonu  ustavilo výbor pro vakcinaci, který připravil vakcinační kampaň a spustil online registraci pro zájemce o očkování. Za 10 dní  se registrovalo pouze 4,5 % populace. Vakcinace by měla být dostupná zdarma pro všechny rezidenty v Libanonu.

Libanon zatím provedl rezervaci  vakcíny od firmy Pfizer (2,1 mil. dávek, kdy většina  dávek by měla být dodána ve 3. a 4. čtvrtletí roku 2021). Cca 2,73 mil. dávek vakcín bylo rezervováno přes platformu COVAX (bez bližší specifikace vakcín, pro cca 20 % populace), jednání probíhají s firmou AstraZeneca. V médiích se objevily zprávy, že Rusko věnuje Libanonu 200.000 dávek vakcíny Sputnik. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o registraci čínské vakcíny od firmy Sinopharm. První dodávka vakcín firmy Pfizer by měla dorazit  mezi 13. a 17. únorem 2021 (28.000 dávek), dodávky by měly přicházet po týdnech.

Cestování

Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává v provozu. Všechny aerolinky mají nařízeno snížit počet přepravovaných pasažérů na 20 % počtu roku 2020. Před příjezdem do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí všichni cestující prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) hradí cestující přes aerolinky. Cestující mají po příjezdu zůstat v domácí karanténě do obdržení výsledku PCR testu z letiště. V případě pozitivního testu je potřeba se řídit instrukcemi, které předá Ministerstvo zdravotnictví. Zvláštní podmínky platí pro cestující z destinací Istanbul, Baghdad, Adana, Addis Abeba a Káhira (netýká se transferu na těchto letištích), kteří musí mít zaplacenou rezervaci v hotelu  na 7 dnů. Šestý den musí podstoupit na svoje náklady další PCR test. V případě negativního druhého testu mohou pokračovat do místa pobytu. Jinak musí  postupovat dle instrukcí Ministerstva zdravotnictví, které jim budou poskytnuty.

Námořní a pozemní hranice jsou uzavřeny. Pozemní hranici mezi Sýrií a Libanonem lze překročit pouze s platnou letenkou pro odlet z letiště v Bejrútu.

Zemědělství

Polská aktivita začíná být v Libanonu vidět. Sdružení zemědělských družstev v severní části Libanonu (provincie Akkar) dokončilo za finanční podpory Polska  výstavbu výstavní  a prodejní plochy s cílem prezentovat místní zemědělskou produkci a oslovit konečné spotřebitele. Projekt byl realizován za podpory polského velvyslanectví v Libanonu a financován z polského programu na pomoc zemědělcům. Hlavním cílem projektu je rozvoj malých  zemědělských podniků, podpora rekultivace půdy, zajištění nových pracovních příležitostí a podpora exportu.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.