Pandemie koronaviru je v USA opět na vzestupu – klesá optimismus ohledně rychlého ekonomického oživení

17. 7. 2020

Poté, co se podařilo v průběhu dubna epidemiologickou situaci stabilizovat a podobně jako ve většině evropských zemí „zploštit křivku“ nárůstu nových případů nákazy, udeřil koronavirus s novou silou na USA na přelomu června a července.

Strmý nárůst nových případů zejména na jihu a jihozápadě země zbrzdil proces rozvolňování restriktivních epidemiologických opatření přijatých během jarních měsíců a nejvíce zasažené státy přiměl obnovit některá již „uvolněná“ omezení. Tento týden přinesl opět rekordní počty nárůstu nových případů (přes 67 tis. a sedmidenní průměr se tak vyšplhal k 62 tis.). V nejlidnatějších státech Texasu a Kalifornii byly zaznamenány nárůsty překračující 10 tis. případů. Ve čtyřech desítkách států čísla nakažených opět rostou (mimo dva výše zmíněné státy to jsou hlavně Florida, Alabama, Louisiana, Georgia a Tennessee) situace je relativně stabilizovaná New Yorku, New Jersey, Delaware a Connecticutu. Naopak pokles nakažených byl registrován pouze v Maine a New Hampshire.

Restrikce ohledně cest do a z USA, o kterých jsme informovali v dřívějších zpravodajstvích, jsou v podstatě beze změny.

 

Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal tento týden „Plán pro chytrou bezpečnost potravin“.

Jedná se o záměry, které tento dozorový orgán hodlá v nejbližší dekádě učinit ve směru posílení systému dozoru nad trhem s potravinami s využitím digitalizace, nových technologií a přístupů. Cílem je samozřejmě snížit počty nákazy obyvatel souvisejících s konzumací potravin. Dle oficiálních statistik (CDC - The Centers for Disease Control and Prevention) vykáže v USA ročně cca 48 mil. spotřebitelů příznaky otravy z jídla, 128 mil. musí být hospitalizováno a cca 3 tis. lidí v souvislosti s takovou otravou zemře.

Plán je koncipován v relativně obecném duchu a neobsahuje přesné kroky implementace nebo časový harmonogram. FDA spíše naznačuje, jakým směrem se bude ubírat budoucí legislativa a vyzývá odbornou veřejnost a podnikatelské subjekty k diskusi a spolupráci na sběru informací. Bližší informace o vydaném plánu lze najít na tomto odkazu.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.