přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Pandemie Covid-19 v USA nepolevuje, spíše naopak

24.7.2020

Přílišné rozvolnění uvalených opatření z období okolo dubna 2020 a dále jejich nerespektování bývá označováno, že stojí za současným nárůstem nakažených.

Denní přírůstky se nadále pohybují v řádech okolo 70 tisíc, což je více než dvojnásobek situace v dubnu t. r. Vážnost situace připustil už i prezident Trump, který oproti dřívějším vyjádřením nyní vyzývá k nošení roušek a dalších ochranných prostředků. Jednotlivé státy začaly opět zavádět ochranná opatření, protože se situace evidentně dostala mimo kontrolu. Ke čtvrtku 23. července USA evidují přes 4 miliony nakažených a téměř 167 tis. úmrtí.

Vzhledem k výše uvedenému je zjevné, že dosud nedošlo ke změně situace ohledně cestování do USA.

 

Rekordní přírůstek žadatelů o potravinové lístky

Za první měsíce pandemie Covid-19 požádalo nově více než 6 milionů Američanů o podporu formou potravinových lístků. V současné době tak úřady evidují přes 43 milionů lidí, kteří jsou v systému tzv. SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program), jde tedy o každého osmého obyvatele USA. Toto celkové číslo se blíží rekordu, který byl zaznamenán během Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století (48 mil.). V praxi je tato podpora odvozena od stanovených kritérií a od počtu členů domácnosti. V případě uznání nároku obdrží platební kartu, která je na měsíc dobita určitou částkou. Např. pro tříčlennou rodinu jde o 509 USD, za které lze nakoupit pouze potraviny v drtivé většině provozoven maloobchodu. S pokračujícím vývojem pandemie lze očekávat, že počet žadatelů bude dále narůstat.

 

Americké domácnosti utrácí meziročně více za potraviny a nápoje

Podle aktuálních výsledků prodejů v maloobchodě za červen 2020 se ukazuje 12% nárůst prodejů oproti červnu 2019. Drží se tak trend výdajů za nápoje a potraviny (proti květnu 2020 byl zaznamenán minimální pokles o 1 %). Podle analytiků lze tento vývoj hodnotit tak, že domácnosti se snaží svými výdaji pomoci k udržení chodu této části ekonomiky. Bližší informace, např. o dalších segmentech maloobchodu lze nalézt na tomto odkazu.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem