přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Pálení samohonky – hobby karantény v Rusku

20.11.2020

Během karantény a práce z domova se v Rusku zvýšil zájem o zařízení a suroviny k pálení samohonky. První vrchol prodejů nastal na jaře, nyní ho překonaly prodeje za měsíc říjen.

Informaci zaznamenala nejen společnost Nielsen, zabývající se průzkumem chování spotřebitelů, ale také samotní prodejci. Uživatele je možné rozdělit na dvě hlavní skupiny. První je ta, která pálí domácí alkohol v prvé řadě z ekonomických důvodů – půllitru samohonky je možné vyrobit za cca 30 rublů, přičemž láhev nejlevnější vodky stojí minimálně 230 rublů (státem stanovená cena). Čím dál tím větší je však skupina uživatelů, která považuje pálení samohonky za zajímavé hobby a do zařízení a surovin je ochotna investovat velké množství prostředků. Nejlevnější domácí zařízení stojí v průměru okolo 12 tis. rublů, ale opravdoví nadšenci jsou schopni utratit i desetitisíce a statisíce rublů.

Co se týká konkrétních čísel, např. internetový obchod Yandex Market během března až května 2020 zaregistroval zdvojnásobení prodejů zařízení pro pálení samohonky ve srovnání se stejnými měsíci loňského roku. V říjnu pak vyrostly prodeje o 20 %. Online řetězec Ozon potvrdil, že za prvních deset měsíců letošního roku se prodeje zařízení na samohonky zvýšily 13krát, v případě destilačních aparatur čtyřnásobně. Za říjen pak bylo prodáno 25 % zařízení z celkových prodejů za prvních deset měsíců.

Zvýšený zájem se netýká jenom zařízení, ale také surovin a jiného zboží používaného k výrobě samohonky a dalších domácích alkoholických nápojů. Internetový obchod Wildberries poskytl data, ze kterých vyplývá, že se významně zvýšily prodeje např. cukru (pětinásobně), droždí (42násobně), měřičů alkoholu (19násobně), bylinných směsí pro ochucování samohonky (8násobně) a lahví pro uchovávání alkoholu (8násobně).

Dle průzkumů na jaře 2020 asi 7 % Rusů potvrdilo, že má ve svém okolí známého či příbuzného, který pálí samohonku doma, na podzim loňského roku to byly pouze 4,5 % dotázaných. Podle odhadů činí domácí roční výroba samohonky asi 200 mil. litrů, zatímco průmyslová výroba vodky dosahuje 800 mil. litrů a brandy 120 mil. litrů za rok.

Covid-19 v Rusku – pokračující růst

Denní přírůstek k 13. listopadu činil 24 318 nových případů v celé zemi, čísla nad 20. tisíc jsou evidována již druhý týden v řadě. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 6,9 tis. nových případů za den. Dochází k přetížení nemocnic a nedostatku zdravotnického personálu.

V Moskvě jsou od 13. listopadu do 15. ledna zpřísněna opatření. Např. studenti vysokých škol byli převedeni na distanční výuku; restaurace a bary musí být mezi 23 a 6 hod. uzavřeny; nesmí se pořádat vánoční trhy, exkurze a další akce spojené s větším množstvím osob. Kina a koncertní sály mohou fungovat jen za podmínky, že bude zaplněno max. 25 % kapacity. Většina úřadů a firem pracuje z domova. Studentům a seniorům bylo pozastaveno zvýhodněné jízdné v městské dopravě v Moskvě tak, aby se snížil počet cestujících. Každý region upravuje opatření v závislosti na situaci individuálně. Plošně v celém Rusku platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí až na výjimky do Ruska stále mají zakázaný vstup. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle), které jsou aktuálně platné do konce listopadu. Aeroflot provozuje dvakrát týdně jednosměrnou linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem