Obilné silo v bejrútském přístavu bude zbouráno

9. 4. 2021

Impozantní 48 metrů vysoká stavba, která byla kdysi chloubou bejrútského přístavu, bude zbourána. V letech 1968 – 1970 proběhla výstavba obilného sila o celkové kapacitě 124.000 tun obilovin, což v té době představovalo největší silo na Blízkém východě.

Zároveň se na tehdejší dobu jednalo o maximálně moderní stavbu s veškerým technickým zázemím potřebným k vykládce obilovin z námořních lodí. Investorem této stavby byl Kuwait Investment Fund a subkontraktorem československá stavební společnost Průmstav Pardubice.  Po zničujícím výbuchu dusičnanu amonného dne 4. 8. 2020 bylo silo silně poničeno. Jakkoli byla  struktura ikonická, fakta ukazují, že neexistuje způsob, jak zajistit bezpečnost i ve střednědobém horizontu.  Poškození sila  bylo natolik závažné, že se zbylé torzo začalo naklánět   rychlostí 2 milimetry za den, což je alarmující hodnota. Pro srovnání, věž v Pise v Itálii se nakláněla o cca 5 mm ročně, dokud nebyla odborně stabilizována. Stále existující věhlas bývalé československé firmy Průmstav Pardubice v Libanonu nabízí možnosti zapojení českých firem do projekčních příprav a případně i do výstavby nového sila. Česká ambasáda v Bejrútu je v úzkém kontaktu s Ministerstvem hospodářství Libanonu, v jehož gesci budou přípravy spojené s vypsáním tendru na výstavbu nového sila.

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19

Počet nových pozitivních případů se za  poslední týden příliš nemění (v průměru cca 3.000  případů denně). Všechny podniky i státní instituce se začaly otevírat, nově i dosud uzavřená sportoviště a restaurace, i když stále s omezením kapacity. Otevírací doba obchodů a restaurací byla prodloužena do 21 hod. Uzavřené nadále zůstávají bary a noční podniky a zakázáno je konání společenských akcí pro větší počet osob. Školy  zůstávají až do odvolání nadále uzavřené a výuka stále probíhá on-line.

Mezinárodní letiště v Bejrútu je v provozu. Pozemní hranici ze Sýrie lze překračovat s omezeními.

Před příletem do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) hradí cestující přes aerolinky, tj. cena testu je zahrnuta v ceně letenky. Domácí karanténa po příletu do Libanonu přestala být sledována.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.