Nové nálezy stop koronaviru na importovaných potravinách

14. 8. 2020

Čínská celní správa v průběhu tohoto týdne oznámila, že nalezla stopy koronaviru u zásilek importovaného zboží ve čtyřech různých městech.

Nejnovější případ se týkal zásilky kuřecích křídel z Brazílie, která dorazila do města Shenzhen. Podle úřadů byly stopy koronaviru odhaleny na povrchu testovaných vzorků. Ostatní případy se vztahovaly k mraženým krevetám, dvě z nich pocházely z Ekvádoru, u další úřady nezveřejnily místo původu. Ekvádor i Brazílie musely již dříve pozastavit vývozy do Číny z některých svých podniků, v případě Brazílie to bylo kvůli vypuknutí nákazy mezi zaměstnanci maso zpracujících podniků, v případě Ekvádoru se u jiné jejich zásilky už minulý měsíc objevil identický případ kontaminace.  Čínské zdravotnické úřady varují občany před nákupem importovaných mražených mořských plodů a masa. Samotné testování proběhlo v rámci rutinních kontrol, které se v Číně provádí od vypuknutí nákazy na pekingském tržišti s potravinami Xinfadi. Velkoobchodní tržiště Xinfadi, kde jsou obchodovány zejména produkty zemědělství a mořské plody, představuje největší trh svého druhu v Asii a kvůli výskytu koronaviru muselo být od června uzavřeno. Znovu se otevře tuto sobotu, ale již ne pro individuální zákazníky. Všichni nákupčí i prodávající se budou muset předem registrovat prostřednictvím aplikace WeChat a zvýšená pozornost bude věnována i testování a sledování původu zboží.

 

Čína se potýká s rostoucími cenami potravin

Čínští spotřebitelé si musejí zvykat na to, že nákupy potravin čím dál víc zatěžují jejich peněženky. Nejvýraznější růst cen je možné pozorovat u vepřového masa a vajec. Za červenec stoupla cena vepřového meziročně o 85.7 % a o 10.3 % oproti červnu; cena vepřového má přitom hlavní váhu při výpočtu indexu spotřebitelských cen a ovlivňuje celkovou výši inflace v zemi. Důvod růstu jeho ceny je stále stejný, nedostatečná nabídka způsobená devastací místních chovů africkým morem prasat. Oslabení nabídky vajec přišlo společně s vysokými letními teplotami, které negativně ovlivnily výši produkce. Někteří experti se však domnívají, že je tento růst pouze krátkodobý.

 

Hodnocení dosavadního plnění obchodní dohody mezi Čínou a USA

V sobotu 15. srpna 2020 se uskuteční první videokonference mezi americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a čínským vicepremiérem Liu He, jedněmi z hlavních vyjednavačů první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Toto setkání představuje mechanismus, kterým se má každého půl roku vyhodnocovat pokrok při plnění závazků vyplývajících z dohody. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow se ve čtvrtek vyjádřil, že je administrativa Donalda Trumpa s čínskými nákupy amerického zboží spokojena a dohoda tedy nejspíš přežije první období, a to i přesto, že jsou současné exporty USA do Číny i díky epidemii koronaviru výrazně pod stanovenou úrovní. V předchozích měsících se Čína snažila navýšit dovoz amerických agrárních produktů zejména nákupem sóji a kukuřice.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.