přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Aktuální informace k situaci na Ukrajině ve vztahu ke koronaviru (k 30. červenci 2020)

30.7.2020

Informace k 30. 7. 2020 - Celkový počet nakažených na Ukrajině přesáhl 68 000 a zemřelo 1673 lidí.

Počet nově nakažených během posledních dvou měsíců prudce stoupl poté, co Ukrajina začala koncem května postupně uvolňovat koronavirová opatření.

Ráno 30. července byl na Ukrajině laboratorně potvrzen přírůstek 1 197 nových případů koronaviru, 23 lidí zemřelo.

Podle internetové stránky Systému monitorování šíření epidemie (NSDC) byl kumulativní celkový počet infikovaných lidí od začátku pandemie k 30. 7. 2020 ráno  - 68 794 lidí, 37 394 uzdravilo, 1 673 lidí zemřelo. V současné době je na Ukrajině 19 29 727 nemocných. Největší počet zjištěných případů COVID-19 za poslední den byl zaznamenán v Kyjevě (199) a ve Lvově (131).

 

Kabinet ministrů Ukrajiny prodloužil karanténu v zemi do 31. srpna a v závislosti na míře výskytu vytvořil čtyři zóny regionálních nebo okresních omezení (zelená, žlutá, oranžová nebo červená úroveň epidemické hrozby).

V „zelené zóně“ budou existovat omezení ve formě povinného nošení roušek ve veřejných budovách, omezení obsazenosti sálů kin a divadel, jakož i míst k sezení ve veřejné dopravě. Při zvýšení nemocnosti bude region převeden do „žluté“, „oranžové“ nebo „červené zóny“.

Pozn.: Dne 20. května vláda Ukrajiny prodloužila karanténní omezení až do 22. června, čímž vytvořila tzv. „Adaptivní karanténu“ a poskytla místním orgánům právo zmírnit omezení v případě příznivé epidemiologické situace. Následně byla adaptivní karanténa na Ukrajině prodloužena do 31. července.

Ministerstvo školství a vědy Ukrajiny uvedlo, že děti budou moci chodit do školy od 1. září v případě, že region nespadá do tzv. „červené zóny“ stanovené novou vyhláškou o adaptivní karanténě.

 

Vstup cizinců (i Čechů) na území Ukrajiny

Dne 15. června Ukrajina obnovila mezinárodní leteckou dopravu a otevřela kontrolní hraniční přechody na všech letištích v zemi.

V pátek 18. července ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny zařadilo Českou Republiku do „zelené“ epidemiologické zóny (počet aktivních případů nakažení covid-19 nepřekračuje 55 osob na 100 tisíc obyvatel).  Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny aktualizuje situaci o zařazení země do „červené“ nebo „zelené“ zóny každé tři dny a postupuje informace pohraniční službě Ukrajiny. Aktuální seznam červených a zelených zón je uveden na portálu https://visitukraine.today/.

Pro vstup na území Ukrajiny se musí cizinec ze zelené zóny prokázat pouze pojištěním, které bude pokrývat náklady na případnou léčbu covid-19 (hospitalizaci) a pozorování. Bez předložení toho typu pojištění je vstup cizincům zakázán. [1]

 

Yegor Reshetnyk – místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, mob.: +380 99 098 3335, czukrexport@metaua.

 

 


[1] Zdroj: https://www.businessinfo.cz/clanky/ukrajina-koronavirus/

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem