přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Aktuální informace k situaci na Ukrajině ve vztahu ke koronaviru (k 16. říjnu 2020)

16.10.2020

Na Ukrajině bylo od pondělního rána 12. října denně zaznamenáno 4 420 nových případů nákazy koronavirem. Za čtvrtek 15. 10. 2020 byl zaznamenán rekordní denní nárůst nákazou +5 992.

Obecná informace k epidemii COVID19:

  • Celkově byl od začátku pandemie na Ukrajině zjištěn koronavirus u 287 tis lidí. Od začátku pandemie se zatím uzdravilo 122 tis. lidí a zemřelo 5 408 lidí.
  • Největší počet zjištěných případů COVID-19 za poslední den byl zaznamenán v Charkovské oblasti (741), Sumské oblasti (418), Poltavské oblasti (244), Khmelnitsky oblasti (219) a Kyjevské oblasti (213).

Informace v oblasti zemědělství:

  • Na Ukrajině dosáhly výkupní ceny pšenice v přístavu rekordních 223–228 $ / t neboli 7,6–7,7 UAH / t na pozadí nedostatku dodávek a spekulativního růstu na světových trzích. Informovala o tom tisková služba Elektronické burzy obilí Ukrajiny Graintrade.
  • Žádné z odvětví živočišné výroby za posledních 10–15 let nemělo na Ukrajině tak pozitivní dynamiku růstu jako v případě chovu drůbeže. Vyhlídky chovu drůbeže v této zemi proto přímo souvisí s vývojem exportu na tradiční světové trhy i na nové trhy, informoval Taras Kachka, náměstek ministra pro hospodářský rozvoj, obchod a zemědělství Ukrajiny.

Očekává se další utlumení produkce vepřového masa v Asii z důvodu dopadu výskytu prasečí chřipky. To bude mít naopak vliv na zvýšenou poptávku po drůbežím mase na Ukrajině i ve světě.

Celkové zpomalení světa způsobené pandemií COVID v globální ekonomice přispívá k poptávce po drůbeži, která se zvyšuje kvůli cenové konkurenceschopnosti tohoto druhu masa. Kromě toho dochází ke zvýšení spotřeby drůbeže. Ukrajinští dodavatelé drůbežího masa by měli využít této příležitosti.

Náměstek ministra Kachka dodává, že Čína nakupuje na světových trzích relativně malé objemy drůbeže - zejména droby, stehna a křídla. Filety většinou čínské dovozce nezajímají. Ačkoliv se poptávka po tomto masu na asijském trhu může zvýšit, neočekává se, že dovoz do Asie poroste, protože cenový rozdíl je příliš velký. 

 

Yegor Reshetnyk – místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině, mob.: +380 99 098 3335, czukrexport@metaua.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem