přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Míra potravinové soběstačnosti v Japonsku klesla na rekordní minimum

10.9.2021

Míra soběstačnosti potravin vyjádřená v kaloriích klesla ve fiskálním roce 2020 (1. 4. 2020 - 31. 3. 2021) na rekordně nízkých 37 % z důvodu slabší poptávky po rýži a zmenšující se ploše obdělávané zemědělské půdy.

Jedná se o pokles o 1 % v porovnání s minulým fiskálním rokem. Cíl dosáhnout 45% soběstačnosti do roku 2030 stanovený ministerstvem zemědělství se tak vzdaluje.

Japonsko začalo shromažďovat údaje o míře soběstačnosti v roce 1965, tehdy dosahovala soběstačnost úrovně v kaloriích výše 73 %. Od té doby vykazuje klesající trend.

Dalším faktorem, který se na klesající soběstačnosti podepsal, je pokles produkce pšenice o 9 % v porovnání s předchozím rokem. Naopak spotřeba cukru, škrobu, olejů a tuků, tedy ingrediencí převážně dovážených, klesající z důvodu méně častého nákupu jídla jako dárkového zboží během pandemie, soběstačnost zvyšovala.

Míra soběstačnosti potravin vyjádřená hodnotově se na rozdíl od kalorického vyjádření mírně zvýšila na úroveň 67 %. K nárůstu vedlo zvýšení hodnoty domácí produkce vepřového a kuřecího masa, zeleniny a ovoce a také poklesu hodnoty dovozu mořských produktů, hovězího a kuřecího masa.

Vláda si stanovila zvýšit míru soběstačnosti potravin na 45 % v kaloriích a 75 % v hodnotě do fiskálního roku 2030. Dle ministerstva zemědělství jsou cíle dosažitelné, protože ministerstvo plánuje přijmout opatření pro zvýšení produkce pšenice, sóji a zeleniny pro další zpracování a pro potřeby restaurací a nahradit tak tyto dovážené komodity domácí produkcí.

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem