přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

LIBANON – nový námořní uzel

19.2.2021

Libanon je zcela závislý na námořní dopravě a na operativě místních přístavů, v současnosti jsou v provozu přístavy Bejrút a Tripoli. Přístav Tripolis (PoT) byl v únoru 2021 vybrán jako hlavní terminál ve východním Středomoří pro dvě námořní trasy společnosti CMA CGM, jedné z největších světových přepravních společností.

 Tím se zvýší počet nákladních lodí, které každý měsíc najíždí na PoT, o 83 procent na  celkem 22 plavidel, uvádí Přístavní správa v Tripoli. Uvádí se, že společnost CMA CGM bude používat přístav jak pro zboží určené pro Libanon, tak i pro překládky do dalších teritorií. Trajektorie „Med Express“, jedné z tras, zahrnuje přístavy Hamad (Katar), Jebel Ali (SAE), Džidda (Saúdská Arábie), Pireus (Řecko), Janov (Itálie) a Karáčí (Pákistán), kromě Malty a dvou přístavů v Indii. Druhá trasa „Blízký východ Gulf East Med“ (MEGEM) zahrnuje přístavy Jebel Ali, Hamad, Mersin (Turecko) a Port Said (Egypt) spolu se třemi saudskými přístavy Dammam, Jubail a Jeddah.

Ahmad Tamer, generální ředitel PoT, uvedl, že MEGEM má potenciál hrát klíčovou roli při exportu místního zboží, protože spojuje Libanon s hlavními arabskými trhy.  Podle Tamera je to poprvé, co CMA CGM zahrnuje Libanon na tyto dvě trasy. Po masivní explozi v přístavu v Bejrútu loni v srpnu CMA CGM potvrzuje zřízení nového  logistického uzlu  v přístavu  Tripoli (cca 100 km severně od Bejrútu).

Tamer uvedl, že letos plánuje zahájení projektu  expanze přístavu Tripoli. Projekt bude  financován z půjčky od Islámské rozvojové banky ve výši 86 milionů USD. Námořní společnost CMA CGM s centrálou ve francouzském Marseille,  najíždí do 420 přístavů po celém světě a provozuje flotilu 502 plavidel. Založil ji zesnulý Jacques Saadé, libanonsko-francouzský podnikatel.

 

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19  jen mírně zlepšuje. 

Opatření - 1. fáze – 8.- 21. 2. 2021

Otevření supermarketů a důležitých provozů potravinářské výroby. Banky se otevřely na 20 % své kapacity. Zaměstnanci nad 60 let nemají povolení k návratu do práce. Veřejné instituce  fungují s max. kapacitou 20 % zaměstnanců. Uzavřeny zůstávají i nadále školy. Nadále platí zákaz vycházení 24/7 a pro opuštění domova pro nezbytné účely je třeba mít zvláštní povolení.

Cestování - Mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává v provozu. Námořní a pozemní hranice pro osobní dopravu jsou uzavřeny.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem