přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Libanon koncem roku 2020 podepsal dohodu o spolupráci s agenturou WFP (Světový potravinový program)

8.1.2021

Libanonský ministr zemědělství Abbas Mortada vvtéto souvislosti uvedl, že pouze zemědělské odvětví je schopno zaručit libanonskou potravinovou bezpečnost a zároveň zajistit přístup k potravinám za rozumné ceny v době panující hospodářské krize a nebývale vysoké inflace.

Dohoda s WFP se neomezuje pouze na poskytování finanční a potravinové podpory, ale zahrnuje také rozvoj infrastruktury v tomto odvětví, uvedl ministr a zdůraznil úlohu družstev při šíření informací a distribuci podpory zemědělcům. Abdallah Al-Wardat, ředitel odboru na libanonském MZE a zástupce WFP v Libanonu uvedl, že program nabízí finanční a potravinovou podporu více než 1 milionu syrských uprchlíků a nejzranitelnějším lidem v Libanonu.
Jedním z cílů programu je rozvoj venkova ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství Libanonu. V důsledku hospodářské krize v Libanonu se místní představitelé snaží o maximálně možné nastartování vlastní zemědělské produkce a s tím spojené zemědělské výroby.
Ambasáda ČR v Bejrútu  byla  několikrát oslovena  místními farmáři s dotazy na možnosti dovozů české zemědělské techniky a konzervárenských technologií. Ministerstvo zemědělství Libanonu pokračuje v distribuci státem dotovaných krmiv pro farmáře z oblasti Bekaa. Dle informací Centrální banky Libanonu jsou finanční prostředky k dispozici na max. další 4 měsíce, tj. do dubna r. 2021. Zatím nikdo nezná odpověď na budoucí možnosti státní podpory a financování. Lze konstatovat, že Libanonu chybí jednoznačná strategie.

 

COVID-19
V týdnu 1/2021 se počet nakažených nemocí COVID-19  prudce zvýšil a překročil hranicí  4 000 nakažených denně,  a proto byl opět vyhlášen celostátní lockdown. S tímto opatřením byl opět vyhlášen zákaz nočního vycházení od 18 hod do 05 hod. Dle vyjádření ministra vnitra a ministra zdravotnictví Libanonu nová přísná opatření budou trvat do 1/2/2021. Jsou opět uzavřené restaurace, maloobchodní prodej potravin povolen pouze od 05 hod. do 18 hod. Opakuje se situace z jara 2020 s tím rozdílem, že zůstává otevřené letiště i mezinárodní hranice se Sýrií. 

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem