přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Košer ve Spojených arabských emirátech. Rychlý přerod ze zakázaného slova na konkurenční výhodu

23.10.2020

Před pár lety by vás možná na letišti ve Spojených arabských emirátech s izraelským razítkem v pasu otočili zpět domů. Nyní si můžete na oběd v Dubaji zajít do izraelské košer restaurace.

Uplynuly teprve dva měsíc od dohody o narovnání obchodních a diplomatických vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem.  V evropských zemích bych si dovolil říct, že nějakou dobu potrvá, než bude dohoda fungovat v praxi. Spojené arabské emiráty ale neotálejí a od prvního dne dohody uzavírají jednu spolupráci za druhou. Od společného výzkumu, lékařství, školství, zemědělství, až po otázky týkající se turismu mezi oběma zeměmi. Jelikož je turismus jeden z hlavních příjmů Dubajského emirátu, sazí na možnost přílivu nové skupiny cestovatelů od prvního dne nové dohody. Pro izraelské turisty nebo obchodníky jsou na cestách důležité dvě věci. Jednou z nich je synagoga a tou druhou možnost košer stravy. Dvě synagogy už v Dubaji najdeme, třetí se právě staví v Abú Dhabí. Chyběl tedy už jen správný servis v ubytování a restauracích.

K tomu se emiráty postavili velmi razantně a skrze svůj úřad pro turismus a kulturu obeslali všechna hotelová zařízení v Abú Dhabí s doporučením, že každý provozovatel by měl zařadit na menu všech svých restaurací a pokojového servisu možnost výběru košer. A jelikož to musí být oficiální, zřídili místní emirátskou certifikační autoritu pro košer, která má na starosti dohled nad potravinami a způsoby přípravy v celé zemi.

Netrvalo dlouho a Dubaj hlásí svoji první čistě košer restauraci a kde jinde, než v nejvyšší budově Burj Khalifa, v prostorách hotelu Armani. V čem je ale tato informace pro export opravdu pozitivní? SAE je velmi konkurenční trh, na kterém naleznete téměř všechny produkty a značky. Jestli si ale můžete být něčím jisti, nenašli byste moc těch, které jsou oficiálně certifikovány a s označením košer. A jelikož je teď každý hotel požádán, aby zařadil košer na svá menu, poptávka po importu košer produktů začne určitě růst. Pokud tedy čeští exportéři košer certifikaci mají, mohou ji konečně přidat na obaly svých produktů mířících do SAE a zacílit na nový trh.

 

Zpracoval: Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, Mob.:+ 420 602 768 207, lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem