Kartelové dohody producentů vepřového masa v USA

19. 3. 2021

Společnost Sysco (přední americký distributor potravin s ročním obratem přes 55 mld. USD) před několika dny obvinila přední producenty vepřového masa se sídlem v USA z kartelové dohody a zažalovala je u federálního soudu v Houstonu.

Mezi obviněnými jsou společnosti Tyson, JBS, Hormel a dceřiné společnosti Clemens Family, Seaboard a Smithfield Foods. Souhrnná produkce těchto firem překračuje 80 % celkové výroby v USA.

Sysco tvrdí, že společnosti sdílely citlivé informace o produkci, cenách, objemech nabídky a poptávky prostřednictvím společnosti Agri Stats s cílem společně uměle navyšovat cenu. Dle žaloby lze tyto praktiky dohledat zpětně až do roku 2009 a distributoři tak roky platí více, než by byla obvyklá tržní cena.

Nejedná se o první obvinění z kartelového chování producentů zemědělských surovin. Již v loňském roce v případu hromadné žaloby distributorů a zástupců maloobchodu společnost JBS prohrála soudní spor v Minnesotě a podle dostupných informací je výsledkem sporu dohoda o vyrovnání ve výši téměř 25 mil. USD. V loňském roce byl šéf společnosti Bumble Bee dokonce odsouzen k odnětí svobody na 3 roky a zaplacení pokuty v případě cenového kartelu u konzervovaného tuňáka.

V nedávném období se americká federální ministerstva zemědělství a spravedlnosti rovněž pustila do vyšetřování chování producentů a zpracovatelů nejen vepřového, ale i hovězího a drůbežího masa a vajec. Trh s masem v USA je charakteristický silnou koncentrací a je ovládán několika velkými hráči. Taková koncentrace má nesporně své klady, ale i zápory. Kromě výše popsaného se během pandemie covid-19 ukázala taková koncentrace jako problematická, protože ve zpracovatelských závodech došlo k masivnímu rozšíření infekcí. Řadu týdnů pak byl systém dodávek masa v USA paralyzován a v některých státech zely prodejní pulty prázdnotou.

Revitalizace US pohostinství – příležitost pro navýšení českých exportů piva

Schválený téměř 2biliónový (USD) záchranný balíček pro americkou ekonomiku, který prezident Biden oznámil po svém zvolení a následně protlačil Kongresem, obsahuje i cílenou pomoc pro sektor pohostinství, který byl pandemií covid-19 a uzavírkami a plošnými opatřeními výrazně zasažen.

Tzv. Restaurant Revitalization Fund disponuje rozpočtem téměř 29 mld. USD a bude administrován národní agenturou Small Business Administration. Z celkového rozpočtu je 5 mld. USD určeno specificky pro malé a střední podniky. Dotace pokrývají širokou škálu potřeb majitelů a budou tak moci být využity na pokrytí nákladů na platy zaměstnanců, nájmů, úroků z hypoték, drobné stavební úpravy a úpravy venkovních prostor pro obsluhu, ochranné, čistící a dezinfekční prostředky, nákup obvyklé výše zásob atp. Maximální výše dotace na jednu provozovnu je 5 mil. USD (na jednu společnost s více provozovnami10 mil. Kč) a využít ji lze zpětně na náklady od 15. února 2020 a v letošním roce až do 31. prosince.

Zástupci pohostinského sektoru tento balíček vítají, neboť pomůže ulevit tomuto silně zasaženému sektoru. Podle dostupných informací téměř 20 % restaurací a podniků kvůli covid-19 ukončilo svůj byznys.

Pro české exportéry, především piva, je to dobrá zpráva. V loňském roce byl sice zaznamenán meziroční nárůst vývozu piva, šlo ale především o pivo lahvové. Vývoz sudového piva vloni v podstatě ustal a již dovezené sudy musely být vzhledem ke lhůtě spotřeby vráceny nebo zlikvidovány.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.