přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Japonsko podepsalo s Velkou Británií dohodu o volném obchodu

30.10.2020

Japonsko a Velká Británie dne 23. října 2020 podepsaly dvoustrannou dohodu o volném obchodu, která by mohla vstoupit v platnost 1. ledna příštího roku po završení národních ratifikačních postupů.

Tato nová dohoda nepřináší ve srovnání s Dohodou o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem větších změn, přesto vnáší potřebnou jistotu do obchodních a investičních vztahů mezi oběma zeměmi. Londýn tuto dohodou považuje za první krok ke vstupu do asijsko – pacifického regionu. Dohoda s Japonskem je první obchodní smlouvou Velké Británie (VB) s významnou ekonomikou po jejím odchodu z Evropské unie v lednu 2020.

Dle odhadů by se po vstupu dohody v platnost měl zvýšit britský vývoz do Japonska o 17,2 % neboli 2,6 miliardy GBP a japonský vývoz do Británie o 79,9 % neboli 13 miliard GBP za cca 15 let ve srovnání s úrovní roku 2019.

Japonská cla na britské zemědělské produkty se budou pohybovat na stejné úrovni, jako je tomu v dohodě s EU. Britská dovozní cla budou snížena o 60 % na hovězí maso Kobe, o 31 % na čokoládové cukrovinky, o 13 % na těstoviny, o 22 % na tuňáka a o 6 % pro sójovou omáčku.

Co se týká zeměpisných označení na rozdíl od dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem dojde k postupnému nárůstu počtu uznaných britských značení na více než 70. Mnoho z těchto produktů je v Japonsku populární již nyní a jejich vývoz roste. V roce 2019 byla hodnota vývozu britské whisky do Japonska 149 mil. GBP, což představuje nárůst o 17 % ze 128 mil. GBP v roce 2018. Došlo také k nárůstu vývozu britských sýrů o 39 % (na 2,2 mil. GBP v roce 2019).

Lepších podmínek v porovnání s dohodou EU - Japonsko dosáhla VB u kvót na slad. VB je druhým největším vývozcem sladu do Japonska.

 

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, Mob ČR: +420 773 743 880, irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem