přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ruský Baškortostán se zajímá o české zkušenosti v chovu sladkovodních ryb

14.5.2018

Podnikatelská delegace v čele s vicepremiérem ruského Baškortostánu navštívila Českou republiku a zajímala se o možnosti spolupráce v oblasti chovu ryb a akvakultury. Ruští rybáři se během programu seznámili nejen s tradicí českého rybářství a rybníkářství, ale především projednali konkrétní možnosti rozvoje spolupráce s českými firmami v těchto oborech. Mise byla zrealizována prostřednictvím projektu na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a financovalo ho Ministerstvo zemědělství ČR.

Ve dnech 1. -3. května 2018 navštívila Českou republiku osmičlenná skupina podnikatelů z oboru akvakultury z ruského Baškortostánu. Delegaci vedl vicepremiér Ilšat Ildusovič Fazrachmanov, který se na úvod programu setkal s první náměstkyní ministra zemědělství ČR Vierou Šedivou. Během jednání byl potvrzen oboustranný zájem pokračovat ve vzájemné spolupráci v celém spektru agrárních oborů. Vicepremiér Baškortostánu poděkoval za účast českých firem na letošním ročníku výstavy Agrokomplex Ufa: „Díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR a realizaci společného stánku českých firem se Česká republika stala historicky prvním zahraničním partnerem na naší výstavě. Velmi si tohoto kroku vážíme a byli bychom rádi, kdyby Česká republika byla partnerem i příštího ročníku. S Českou republikou nás pojí nejen jazyková a kulturní blízkost, ale také přímé letecké spojení Praha – Ufa. Jsme si velmi blízko, a proto máme zájem, aby české firmy realizovaly své projekty v našem regionu.“

Během programu delegace navštívila Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech, dále se seznámila s aktivitami největší české rybářské společnosti Rybářství Třeboň a jednala s dodavatelem technologií pro chov ryb a živočišnou výrobu firmou Agrico. Představitele Baškortostánu zajímaly především otázky efektivní výživy ryb, recirkulační akvakulturní systémy, technologie pro chov ryb a další záležitosti spojené s těmito obory. Hlavním aktuálním zadáním baškortostánských rybářských podniků je zmodernizovat toto odvětví a zvýšit produkci ryb v regionu.

V rámci programu se také uskutečnila návštěva podniku Farmtec, který v Baškortostánu v minulosti vybudoval několik farem pro chov skotu, jež patří k těm nejlepším v regionu. Obě strany proto mají zájem o pokračování spolupráce.

Baškortostánská delegace byla s návštěvou velmi spokojena a v dohledné době budou pokračovat navazující jednání. 

Nikola Hrušková

zemědělská diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci

 

1 2 3 4 5 6 7 8
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem