přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Možnosti zahraničních investic na Kubě

27.2.2020

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a za podpory Velvyslanectví Kubánské republiky v Praze uspořádalo dne 19. 2. 2020 seminář k prezentaci investičních příležitostí do zemědělské výroby a potravinářského průmyslu v Kubánské republice.

Na semináři, který osobně uvedl velvyslanec Kuby v ČR, vystoupili zástupci ministerstev a finančních institucí ČR a pozvaní odborníci Ministerstva potravinářské výroby Kuby (MINAL) Luís Alberto Ortega Soberón - Vicepresidente de negocios de la Corporación CORALSA a Jorge Tomás Cardoso Segredo - Director de Exportaciones de la Corporación CUBARON. Problematiku v gesci Ministerstva zemědělství Kuby (MINAG) prezentoval zástupce Velvyslanectví Kubánské republiky v Praze Maykell Hidalgo Herrera.

Akce a související jednání pozitivně přispěly k posílení bilaterálních vztahů mezi ČR a Kubou a k navázání přímých kontaktů potenciálních českých investorů a exportérů s kubánskými partery v oblasti potravinářské výroby.

Luís Ortega (CORALSA) prezentoval jednotlivé smíšené podniky, jejich činnost a konkrétní investiční poptávky ve výši 20 – 50 mil USD. Společnosti nejsou státní, ale jsou to akciové společnosti, což je zárukou pro případné investory. Původně byly investice plánovány na 20 let, nyní prodlužováno o dalších 20 – 25 let. Nyní (od roku 2017) vznikají nové podniky a vláda poskytuje záruky investorům. Vláda se snaží vybírat místa pro investice bez rizika aplikace Helms - Burtonova zákona (USA) a dle informací kubánské strany nebudou dividendy a platby do zahraničí nijak zatíženy. Dále vláda Kuby nabízí sníženou daňovou zátěž (výhodnější v zóně Mariel).

Jorge Cardoso (Cubaron) prezentoval příklad smíšeného podniku s Pernod Ricard, dále nový podnik na distribuci rumu. Kuba má zájem o společné podniky plnění bílého rumu na zahraničních trzích.

Maykell Hidalgo (za MINAG) vysvětlil důvody omezení výroby drůbežího masa na Kubě a aktuální nutný dovoz země ve výši 250 000 tun kuřecího ročně. Potvrdil zájem o spolupráci, dodávky a investice do drůbežářství. Kuba potřebuje komplexní dodávky od líhní (na 50 000 vajec), hal, technologií až po jatka. Prezentoval návrh investice do celého řetězce výroby drůbežího masa ve výši 29 mil USD.

Prezentace účastníků v příloze.

Přílohy

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem