přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Incomingová mise indických zástupců zemědělského a potravinářského sektoru

15.4.2019

Ve dnech 9. – 11. 4. 2019 se uskutečnila návštěva delegace indických firem v České republice, realizovaná v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci se ZÚ Dillí. V Praze se uskutečnilo jednání na Ministerstvu zemědělství s náměstkem minstra Jiřím Šírem a dvoustranná jednání mezi českými a indickými podnikateli v rámci tzv. Sourcing Day. Zástupci indického komerčního sektoru v dalších dnech absolvovali v ČR řadu setkání s českými výrobci potravinářských technologií.

Program mise byl koncipován s ohledem na aktuální potřeby Indie v oblasti zpracování potravin. Indie je významným exportérem zemědělských komodit, jako je rýže, cukr, ovoce, zelenina a sója, avšak problematické je tyto komodity v místních podmínkách uchovat a zpracovat. Velká část úrody zůstává každým rokem nevyužita, proto je oblast zpracování potravin pro indickou vládu jednou z prioritních oblastí v rámci iniciativy Make in India.

Účastníci projektu, importéři potravinářských technologií doprovázení honorárním konzulem v Bengalúru panem Prakashem, absolvovali návštěvy ve strojírenských firmách zabývajících se výrobou technologických zařízení do pivovarů (Pacovské strojírny) a cukrovarů (ZVU STROJIÍRNY), výrobou strojů pro sladovny (Moravské potravinářské strojírny), dodávkou pekařských a pásových pecí a linek (J4), a výrobou balících strojů a linek (Velteko a Viking -Mašek). Zahraniční návštěvníci měli také možnost prohlédnout si řemeslný pivovar v Kunraticích i produkční a skladovací prostory pivovaru Budějovický Budvar n. p., který v minulosti byl na indickém trhu přítomen a prodával zde prémiový ležák.

Indičtí podnikatelé projevili zájem o nákup balicích strojů a technologických zařízení pro výstavbu minipivovaru. Jednání o jejich koupi bude předmětem další návštěvy indických podnikatelů v ČR.

Během jednání náměstka Šíra se zástupci indických firem byly oceněny dosavadní zkušenosti s českými technologiemi v Indii a dále byly diskutovány oblasti možné spolupráce, jako je vývoz mléčných produktů, pivovarnictví, genetika skotu, čištění vod a vývoz dřeva.

 

1

 

2

 

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem