přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Český slad o krok blíže vývozu do ČLR

11.7.2017

Ve dnech 26.–30. června 2017 navštívila ČR delegace v čele s představitelem čínského ústředního dozorového orgánu AQSIQ Wanshan-em Yang-em tvořená zástupci poboček z provincie Kuang-Tung a samostatných měst Tchien-ťin a Ningbo.

Získání certifikátu od čínského dozorového orgánu AQSIQ je nezbytná podmínka pro vývoz českého sladu do ČLR a uvedená návštěva byla po podání oficiální žádosti a vyplnění potřebných dotazníků dalším krokem v certifikačním procesu.

Jejím hlavním cílem bylo zjištění, jaká péče je v ČR věnována pěstování ječmene, jaké jsou následující postupy při výrobě sladu a jaká je úroveň kontroly nezávadnosti výroby ze strany odpovědných dozorových orgánů.

Ministerstvo zemědělství připravilo ve spolupráci s největším výrobcem sladu v ČR, firmou Sladovny Soufflet ČR, a. s., s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí rozsáhlý program, jehož součástí byly návštěvy pěstitelů ječmene, kteří demonstrovali nejen stav polí, ale i sklizňové techniky a dále návštěvy šlechtitelských provozů, prohlídka skladovacích sil a dvou sladoven v Kounicích a Zábřehu na Moravě.

V průběhu týdenní mise navštívila čínská delegace dozorové orgány, které mají v portfoliu kontrolu nezávadnosti výroby, a to Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně včetně jeho Oddělení diagnostické laboratoře v Olomouci a dále pracoviště Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Praze.

Ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladovnickém pak byli čínští partneři seznámeni s činností této organizace, s jejím laboratorním vybavením a s dlouhou tradicí šlechtění odrůd sladovnického ječmene.

V závěru návštěvy čínští představitelé potvrdili, že závěrečná zpráva, kterou na základě své cesty připraví, bude konstatovat vysokou úroveň kvality a bezpečnosti výroby sladu v ČR odpovídající čínským požadavkům a doporučí urychlené dokončení certifikačních procesů na čínské straně.

2.

 

1.
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem