přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

I přes stále rostoucí nákazu COVID-19 v Libanonu byla některá opatření oproti minulému týdnu zmírněna

9.10.2020

Země není uzamčena, letiště i námořní přístavy fungují. Na nátlak obchodní sféry byly restaurace o provozovny rychlého občerstvení opět otevřeny s limitem otevírací doby od 06.00 do 23.00 hod.

Vzhledem ke zhoršené situaci v zásobování maloobchodu hovězím, skopovým a kuřecím masem vyhlásilo MZe Libanonu limity prodejních cen, na které vláda poskytuje dotace. Nařízení platí do konce r. 2020. Dotace státu je finančně vyjádřena tím, že importér má možnost nákupu USD za cca ½ kurs oproti kursu černému, který ale dnes vyjadřuje ekonomickou situaci země.

Černý kurs se za poslední období pohybuje na úrovni cca 8500 Libanonských Liber za 1 USD, kdežto dotovaný kurs od Centrální banky Libanonu je stanoven na částku 3900 Libanonských Liber za 1 USD.

Této finanční výhody dosáhnou pouze registrovaní importéři s minimálně 12-ti měsíční historií své činnosti.

Státem určené maloobchodní prodejní ceny hovězího masa jsou následující:

  1. Přední hovězí LBP 25.000/kg (cca USD 6,40)

  2. Zadní hovězí LBP 30.000/kg (cca USD 7,70)

  3. Roštěná LBP 35.000/kg (cca USD 9,00)

  4. Svíčková LBP 40.000/kg (cca USD 10,50)

Problém je v tom, že  tyto ceny  jsou realistické pouze pro domácí produkci, která je ovšem nedostačující. V oblasti importu je téměř nemožné pro obchodníky nakoupit na světovém trhu, dovést do Libanonu a prodat s minimálním ziskem. To je důvod, proč se výrazně zhoršilo zásobování maloobchodní sítě. Obchodníkům se obchod nevyplácí a maloobchodní prodejny masa nemají  často co nabídnout.

Totéž platí i pro kuřecí a skopové maso, po kterém je tradičně vysoká poptávka.

 

Politika:

Libanon vzhlíží s velkým očekáváním k nadcházejícím jednáním s Izraelem (země jsou stále ve válečném stavu) s cílem vyřešit sporné námořní území a stanovit hranice mezi zeměmi.

V diskutované námořní oblasti byly nalezeny bohaté zásoby zemního plynu a ropy, což obě země nutně potřebují pro své hospodářství (i když Libanon pro své upadající hospodářství mnohem více)

Jednání o rozdělení mezinárodních vod jsou stanovena na 14/10/2020 s cílem stanovení dalších postupů pro přípravu těžby.

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem