Hrozba obsahu aflatoxinu v srbské kukuřici

20. 8. 2021

V Srbsku hrozí propad produkce kukuřice z důvodu sucha a vysokých teplot. Tyto faktory, které snížily vstupní bariéry pro infekci, umožnily také napadení kukuřice plísní Aspergillus.

Plísně rodu Aspergillus, produkující aflatoxin, který je vysoce toxický a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny, mohou kolonizovat a kontaminovat také další obilniny. Tyto se při následném zpracování do krmných směsí pro dobytek dostávají například do mléka. I proto srbské společnosti vyrábějící potraviny jako jsou zmrzliny, čokolády, sušenky a podobně, kde se jako jedna ze surovin používá sušené mléko, dovážejí raději zcela bezpečné sušené mléko ze zemí EU. Mezi úspěšné vývozce patří také Česká republika, která v roce 2020 vyvezla do Srbska 1 250 tun kvalitního sušeného mléka a smetany za necelých 85 miliónů Kč. Za prvních šest měsíců tohoto roku se pak do Srbska z České republiky vyvezlo 827 tun sušeného mléka a smetany za 51 miliónů Kč.

 

Propad ve výrobě piva v Srbsku

Sdružení pivovarů Srbska v těchto dnech uvedlo, že v loňském roce bylo v Srbsku vyrobeno něco málo přes 5,1 milionů hektolitrů piva, což byl oproti roku 2019 propad ve výrobě kolem 7,19 %. Hlavním důvodem byla pandemie COVID – 19, která způsobila omezení provozu restauračních zařízení a zákaz organizace oslav a festivalů. Průměrná spotřeba piva v Srbsku spadla za uvedené období na 62 litrů na obyvatele a propad příjmů státní pokladny z výroby piva činil dokonce 15,49 %. Tento negativní trend pokračuje i v letošním roce a to i přes letní uvolnění opatření, kdy jsou v Srbsku v běžném provozu restaurační zařízení a také je povoleno konání pivních festivalů. Například v těchto dnech (18. -22. 8. 2021) se koná v Bělehradě největší srbský pivní festival, který se pořádá pravidelně v srpnu od roku 2003. Z českých značek je na festivalu k dostání pivo Kozel, Pilsner Urquell, Staropramen, Krušovice či Budvar.  Na tomto pivním festivalu se prezentují také některé místní minipivovary, které byly pandemií nejvíce postiženy, protože zpravidla prodávaly své výrobky pouze v hospodách a restauracích a ne i v maloobchodní síti jako velké pivovary. Je také otázkou jak se bude pivní sezóna dále vyvíjet. Přestože Srbsko zajistilo včas pro své obyvatele dostatek vakcín, tak se mu nepodařilo přesvědčit velkou část především mladší populace o nutnosti očkování. V současné době je v Srbsku naočkováno oběma dávkami vakcíny proti viru COVID - 19 jen něco přes 50 % obyvatel. I z tohoto důvodu v Srbsku v poslední době roste počet nově nakažených, podle posledních oficiálních údajů (19. 8. v 15, 00 hod.) bylo za předchozích 24 hodin registrováno 1 656 nově nakažených z 12 869 testovaných osob. Je proto možné, že krizový štáb opět přistoupí k restrikcím, které se následně podepíšou na dalším snížení spotřeby a produkce piva.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.