přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

EU přidělila 25 milionů USD na podporu zemědělství v Libanonu a Jordánsku

30.10.2020

V důsledku zhoršujících se životních podmínek a snížení potravinové dostupnosti obyvatel Libanonu a Jordánska zahájila Evropská unie projekt, který má za cíl podpořit udržitelný rozvoj zemědělství v obou zemích.

Projekt se konkrétně zaměřuje na negativní dopady syrské krize s cílem rozvoje zemědělství a podpory příjmů místních obyvatel. V Libanonu má za cíl zvýšit příjem a standard živobytí pro 2170 rodin.

Dále vytvoří systém podpory zemědělské výroby pro drobné zemědělce, podporu pro malé potravinářské podniky s cílem zlepšit produktivitu a zvýšit finanční příjem ze zemědělských činností.

Závěr: Vzhledem ke klimatickým podmínkám a celkové rozloze zemědělské půdy bude Libanon  i nadále závislý na dovozech potravin a zemědělských komodit.

 

COVID-19

V týdnu 44/2020 se počet nakažených nemocí COVID-19 přiblížil hranici  2000 nakažených denně. Lockdown platí pro 78 střediskových obcí s nejvyšší mírou nákazy, tyto obce jsou  kompletně uzavřeny.  Nařízení  se vyhlašují na týden dopředu, současný stav platí  od 26/10 do 2/11/2020. Státní úřady, obecné služby, restaurace a provozovny rychlého občerstvení jsou v  78 určených střediskových obcí uzavřeny, omezeně fungují  pouze maloobchodní prodejny a lékárny. Benzínové stanice jsou v těchto lokalitách také mimo provoz. Letiště a námořní přístavy zůstaly otevřené.

Zásobování maloobchodu je stabilní, ubylo však mnoho dovozových položek, zejména v oblasti rybích produktů, lahůdek a dochucovacích produktů.

Maloobchodní zásobování úzce souvisí s nedostatkem volně směnitelné měny, resp. s nestabilitou kursu. Černý kurs v tomto týdnu klesl ze  7 000 Libanonských Liber za 1 USD na cca 6500.  Dotovaný kurs od Centrální banky Libanonu zůstává na částce 3900 Libanonských Liber za 1 USD, avšak nadále ubývá položek, na které se zvýhodněný kurs vztahuje. Např. v importu masa zůstal tento kurs pouze na dovoz z Brazílie a Paraquaye, na import masa z EU se tento kurs nevztahuje.

V maloobchodě vyvstává další cenový problém, a to ten, že dosavadní zboží v prodejnách bylo dovezeno a oceněno kursem 8000 LBP z 1 USD, ovšem dnešní aktuální kurs je LBP 6500, takže reálně nabízené zboží je v krátkém časovém úseku dražší o cca 10 – 12 %. Nestabilita kursu je hlavní příčinou klesajícího maloobchodního obratu.

Politika

Vládní krize v Libanonu se blíží ke konci, designovaný premiér Saad Harírí je připraven předložit návrh sestavení vlády nejpozději do 6. 11. 2020. Obchodní komunita začala být po dlouhé době optimistická, což je i jeden z důvodů klesajícího černého kursu.

 

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem