přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

EU a Čína podepsaly přelomovou dohodu o ochraně zeměpisných označení

15.9.2020

Evropská unie a Čína 14. září 2020 podepsaly dohodu, jež zajistí vzájemnou ochranu prvních sto evropských a sto čínských chráněných označení. Dohoda by měla začít platit začátkem roku 2021.

Od roku 2021 tak bude chráněno sto označení obou stran, přičemž během čtyř let se oba seznamy rozšíří o dalších 175 označení. Do první fáze jsou mezi jinými světoznámými evropskými produkty zahrnuty též dva tradiční české; a to Českobudějovické pivo a Žatecký chmel.

Rostoucí čínský trh s potravinami a nápoji představuje slibnou příležitost pro uplatnění kvalitních evropských výrobků. V roce 2019 byla Čína s dovozem ve výši 14,5 mld. EUR třetím největším importérem zemědělských a potravinářských produktů z EU a zároveň druhým největším dovozcem evropských výrobků s chráněným zeměpisným označením.

Podepsaná dohoda by měla jednak přispět k podpoře vzájemného obchodu s těmito produkty a zajistit jejich větší právní ochranu a jednak potvrdit závazek obou stran rozvíjet vzájemný obchod v souladu s mezinárodními standardy a pravidly.

Více informací k dohodě včetně kompletních seznamů chráněných označení je k nalezení na stránkách Evropské komise.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem