přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Energetická krize se v Číně podepisuje na zemědělské produkci

8.10.2021

Čína se momentálně, obdobně jako Evropa, potýká s energetickou krizí zapříčiněnou vysokou cenou komodit a snahou čínské vlády naplnit své klimatické cíle. Důsledkem je, že mnohé podniky musí omezovat svou činnost, ale energetické výpadky zaznamenávají i běžní obyvatelé v mnoha oblastech Číny. Odborníci v reakci na nastalou situaci snižují své odhady růstu čínského HDP pro letošní rok.

Energetické výpadky a omezení produkce významně sužují i severovýchod Číny, který představuje významnou zemědělskou oblast zejména pro pěstování kukuřice a sóji. Regionální vlády budou mít za úkol zajistit hladký průběh sklizně, protože se jedná o hlavní suroviny pro výrobu krmiv, jejichž cena je v Číně dlouhodobě vysoká a dle údajů čínského Ministerstva zemědělství a záležitostí venkova meziročně stoupla o 10 %. Již nyní však dochází k narušení produkce krmiv z důvodu omezování činnosti závodů na zpracování sójových bobů. Do nezáviděníhodné situace se dostávají zejména čínští chovatelé prasat, kteří se na jedné straně musí potýkat s rostoucími náklady na výkrm, na druhé straně se cena prasat pohybuje na nejnižší úrovni za poslední dva roky.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej {ondrejplacek@mzecz}placek@mze {ondrejplacek@mzecz}cz {ondrejplacek@mzecz}

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem