přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ekvádorské firmy usilují o obnovu exportů do Číny

24.7.2020

Podle čínských médií začaly čínské úřady jednat s ekvádorskými firmami, jejichž produkce byla v důsledku nálezu stop koronaviru na vnějších obalových materiálech jejich zásilek mražených krevet do Číny pozastavena.

Údajně již proběhlo několik kol jednání, jejichž cílem je zlepšit tamější systém řízení potravinové bezpečnosti a nastavit mechanismy, které by umožnily obnovu vývozů do Číny. V současnosti neexistuje jednotný postup, pro obnovu takových i dobrovolně pozastavených vývozů do Číny.

 

Koronavirus

Nový klastr nakažených COVID-19 byl zjištěn v desátém největším čínském přístavu Dalian, které bylo už 111 dní nákazy prosté. V současnosti se jedná o dva případy lokálního přenosu a patnáct asymptomatických jedinců. Vyšetřování bylo zahájeno poté, co byl na koronavirus pozitivně otestován zaměstnanec místního závodu zpracovávajícího mořské plody. V reakci na to byly zavedeny přísná opatření na pohyb osob a je v plánu provedení plošného testování.

 

Potenciál trhu se zdravou výživou

Šanghajský start-up Wholly Moly si klade za cíl změnit stravovací návyky zejména mladé generace Číňanů, pro něž je zatím hlavním zdrojem karbohydrátů stále rýže a jiné zpracované obiloviny. Wholly Moly produkuje nápoje v prášku a instantní kaše z ovesných otrub, které jsou bohaté na vlákninu a mají nízkou kalorickou hodnotu. Nedostatek celozrnných produktů na čínském trhu představuje pro tuto společnost příležitost k expanzi, kterou se rozhodli využít, a do budoucna se netají ambicí stát se Nestle Číny. Trh s přírodní zdravou výživou má v Číně značný potenciál a od roku 2017 roste ročním tempem 12 % a v roce 2022 by jeho celková hodnota mohla dosáhnout 26 miliard amerických dolarů.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem