přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Dopad afrického moru prasat a COVID-19 na čínský trh s vepřovým masem

26.3.2020

Čína jakožto největší spotřebitel a dovozce vepřového masa nesla těžce následky epidemie afrického moru prasat, který zdecimoval tamější chovy a způsobil až 55% ztrátu z celkového počtu chovů. Ceny vepřového masa se díky tomu koncem roku 2019 vyšplhaly oproti roku 2018 na dvojnásobek.

Další ranou pro toto odvětví je současná epidemie COVID-19, kvůli které musela být významně omezena produkce. Čínská vláda v současnosti přijala řadu opatření, jejichž úkolem je produkci obnovit, navýšit její kapacity a stabilizovat nabídku na trhu.

Ve snaze vyrovnat tamní poptávku uvolnila čínská vláda stovky tisíc tun mraženého vepřového masa z centrálních rezerv. K tomuto kroku přistoupila i z toho důvodu, že velké množství mraženého vepřového masa z dovozu bylo zadrženo v přístavech, které se v souvislosti s karanténními opatřeními potýkaly s nedostatkem pracovníků schopných zajistit řádné proclení zboží. Hromadění chladících kontejnerů v Číně také zapříčinilo jejich celkový nedostatek ve světě a vedlo ke zvýšení přepravních nákladů.

Navýšení produkčních kapacit má za cíl podpořit povolení chovu v dalších více než 14 tisících lokalitách, kde historicky existovaly obavy z možného vlivu na životní prostředí. Čínská vláda také ve větší míře podpoří soukromé podniky, kterým bylo přislíbeno vyřešení otázek souvisejících s problematikou půdního využití, environmentální ochrany, přístupu k bankovním a pojišťovacím službám. Banky byly instruovány, aby u chovatelů vepřů zvýšily toleranci úvěrového rizika a přijímaly širší škálu záruk. Zároveň mají mít na zvýhodněné úvěry nově nárok i menší chovatelé s roční produkcí nad 500 kusů, kde došlo k snížení z hranice 5,000 kusů.

Čína je v důsledku výpadku domácí produkce více závislá na dovozu vepřového masa ze zahraničí. Tento úkol byl však obtížný i v časech, kdy se zahraniční produkce pohybovala na standardní úrovni, natož nyní, kdy mnozí významní světoví producenti omezují svou činnost ve snaze zabránit možnému šíření nového typu koronaviru.

Zpracoval: O. Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, tel.: +420 702 176 276, e-mail: ondrejplacek@mzecz, ondrej_placek@mzvcz

26.3.2020

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem