přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Dočasné zastavení vydávání masa a masných výrobků v denních stravovacích dávkách pro libanonské ozbrojené složky ve službě

2.10.2020

Ministerstvo obrany Libanonu a vnitro vyhlásilo s platností od dneška dočasné zastavení vydávání masa a masných výrobků v denních stravovacích dávkách pro ozbrojené složky ve službě. Doporučení vedení armády a policie hovoří o potřebě nahradit chybějící protein zvýšenou konzumací luštěnin, zejména čočky.

Titulky v dnešním tisku hovoří o raritě s tím, že libanonská armáda a policie se staly prvními ozbrojenými vegetariánskými složkami na světě. Lze předpokládat, že nové nařízení asi těžko zvýší již tak diskutabilní morálku místních ozbrojených složek. Jak bude nařízení přijato, bude patrné během několika následujících dnů.

V této souvislosti lze očekávat výrazné zdražení luštěnin, které se z velké části do Libanonu dováží.

Největší dovozce luštěnin do Libanonu, firma M. Wardé, pohotově avizovala brzké zvýšení cen. Jako vždy a všude pro tvorbu cen platí stav nabídky a poptávky. To nejsou příznivé vyhlídky pro nižší příjmovou skupinu obyvatelstva.

COVID - 19 – vzhledem k sílící nákaze COVID-19 dnes vyhlásila armáda kompletní uzavření všech restaurací a provozoven rychlého občerstvení s platností od 4/10/2020 do 12/10/2020.

Zhoršila se situace v zásobování maloobchodní sítě hovězím a kuřecím masem. Důvodem nedostatečné nabídky je v tuto chvíli spekulace na cenu, obchodníci drží zásoby na skladech a čekají na avizované snížení dotací na dovozové položky, mezi které patří hovězí maso, kuřecí maso a sýry.

Snížení státních dotací na uvedené položky bude znamenat zvýšení maloobchodních cen o cca 50%.

Pro aktuální informace týkající se obchodu a aktuální finanční situace,  dovozu  zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit,  fungování  libanonské státní správy, pohybu osob a  provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem