Do konce tohoto roku se očekává dokončení ratifikace dohody mezi Srbskem a zeměmi Eurasijské ekonomické unie

Jak uvedla agentura „Tanjug“ horní komora ruského parlamentu v úterý 3. 11. 2020 ratifikovala Dohodu o zóně volného obchodu mezi zeměmi Euroasijské ekonomické unie (EAEU) a Srbskem.

Ministerstvo obchodu Srbska očekává, že by do konce tohoto roku dohodu měly potvrdit i zbývající členské země, které tak doposud neučinily. Jedná se o Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán. Parlament Srbska tuto dohodu ratifikoval již v únoru tohoto roku. Samotná dohoda vstoupí v platnost dva měsíce poté, co ji ratifikuje poslední členská země EAEU. Dohoda předpokládá vysoký stupeň liberalizace vzájemného obchodu a umožní, aby od celních poplatků bylo osvobozeno 99 % všech položek z celního sazebníku. Jako základ pro tuto Dohodu byly použity jednotlivé bilaterální dohody, které mělo Srbsko s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Srbsko, kromě toho, že mu nová dohoda rozšíří působnost i na nové členské země EAEU – Arménii a Kyrgyzstán, využilo situaci, aby dosáhlo dodatečné liberalizace obchodu a navýšilo kvóty na vývoz na 2 000 tun cigaret, 50 000 litrů čistého alkoholu, 90 000 litrů destilátu z vína, 400 tun polotvrdého a tvrdého kravského sýra, neomezené množství kozího a ovčího sýra a neomezené množství ovocných destilátů. Rusku je i nadále umožněno, aby do Srbska bezcelně vyváželo všechny zemědělské a potravinářské výrobky. Při dovozu výrobků do EAEU ze Srbska zůstaly zachovány celní sazby na několik výrobků a to je drůbeží maso, některé druhy sýrů, bílý cukr, šumivé víno, etyl alkohol, cigarety nad kvótu 2.000 tun, bavlněné látky a předivo, kompresory pro chladírenské provozy, osobní automobily, traktory, použitá motorová vozidla a použité pneumatiky. Dohoda o zóně volného obchodu mezi EAEU a Srbskem byla podepsána 25. října 2019 v Moskvě. 

Ekonomické výhody plynoucí z dohody o volném obchodu pro Srbsko jsou velmi sporné. Někteří pozorovatelé uvádějí, že dohoda nemá pro Srbsko žádné ekonomické výhody. Dohoda jako taková otevírá sice Srbsku dva nové trhy, ani jeden z nich však nepatří mezi nejatraktivnější a lze sotva očekávat výraznější nárůst v objemu obchodu s nimi. V podpisu dohody lze spíše spatřovat další prohlubování vztahů s východními partnery a hledání alternativy k procesu získávání členství v EU.

Letošní rok byl dobrý pro pěstitele cukrové řepy

Podle portálu „e-Kapija“ byl v Srbsku tento rok nejlepší v úrodě cukrové řepy za posledních 4 -5 let a to jak s ohledem na výnos na hektar půdy, tak také z hlediska cukernatosti. Dostatečné dešťové srážky pomohly tomu, že výnosy jsou až 95 tun na hektar a například zemědělská služba v oblasti Sombor, kde bylo oseto cukrovou řepou 8 500 hektarů, hlásí průměrný výnos na hektar přes 60 tun. 

Dohoda o spolupráci společnosti LIDL Srbija a Agro Djole doo Jagodina v oblasti dodávek vajec

Dle portálu „e-Kapija“ se společnost Lidl Srbija dohodla na intenzifikaci spolupráce s firmou Agro Dole v oblasti dodávky čerstvých vajec pro tento řetězec. Jak uvedl majitel společnosti Agro Dole, pan Petar Dokić, díky dosavadní spolupráci se společností Lidl Srbija a za jejich pomoci, se firmě podařilo zavést nejnovější zařízení pro produkci vajec a rozšířit kapacity na 200 000 nosnic. Pro příští rok plánují rozšíření organické výroby a výroby z volného chovu, čím se stanou prvním výrobcem vajec, který v Srbsku splňuje evropské standardy a disponuje farmou s největším volným výběhem.

BOSNA A HERCEGOVINA získala povolení na vývoz ryb do Ruska

Portálu „e-Kapija“ sdělil ministr zahraničního obchodu a ekonomických vztahů Bosny a Hercegoviny pan Staša Košarac, že Bosna a Hercegovina v těchto dnech obdržela souhlas k vývozu ryb do Ruska. Pan Košarac při návštěvě firmy 30. oktobar v Trnovu uvedl, že je ještě zapotřebí, aby společnosti, které chtějí vyvážet ryby, vyplnili potřebné formuláře. Kromě firmy 30. oktobar má dle jeho názoru potenciál k vývozu i společnost Bosfish a na ně navázaný zpracovatelský průmysl.

CHORVATSKO – společnost FORTENOVA prodává divizi mražených potravin

Jak uvedl „Jutarnji list“ chorvatská společnost FORTENOVA (dříve AGROKOR) zahájila před měsícem a půl první jednání o prodeji divize mražených potravin, která zahrnuje společnosti Ledo plus (Chorvatsko), Ledo Čitluk (Bosna a Hercegovina) a Frikom (Srbsko). Po vyhodnocení nezávazných nabídek vybralo vedení společnosti FORTENOVA do závěrečného kola jednání o prodeji své divize mražených potravin tři zahraniční společnosti a to norskou společnost Orkla ASA, britsko-americký koncern Noman Foods a česko-slovenské konsorcium EMMA Capital a J&T Private Equity, které mají podat závaznou nabídku na odkoupení. Jutarnji list očekává, že cena za divizi mražených potravin se bude pohybovat mezi 500-600 milióny EUR. Norská společnost Orkla je významný výrobce potravin, který je majitelem více než 100 značek a působí i vČR. V posledních letech se velmi agresivně rozšiřuje, naposledy v loňském roce koupila řeckého výrobce směsí do pekařských výrobků a zmrzliny. Společnost Nomad Foods se sídlem na Britských Panenských ostrovech je největší evropská a třetí největší světová společnost na trhu mražených potravin. Jediné, co ve svém portfoliu zatím nemá, je zmrzlina a koupí společnosti Leda by získala nejen dominantní postavení na trhu zemí bývalé Jugoslávie, ale také by mohla program zmrzliny doplnit do svého distribučního řetězce v dalších evropských zemích. Konsorcium firem EMMA Capital (společnost pana Jiřího Šmejce) a J&T Private Equity je už známé chorvatské veřejnosti. Slovenský J&T Private Equity má v Chorvatsku bohaté portfolio od Varaždinské banky, přes lékárenskou distribuční společnost MEDIKA, hotel Njivice až po noviny Novi list z Rijeky. Společnost EMMA Capital má v Chorvatsku většinový podíl v největší chorvatské sázkové kanceláři SuperSport.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.