Další výrobce alternativ k masným výrobkům míří na čínský trh

11. 9. 2020

Americká společnost Impossible Foods zaměřená na produkci rostlinných alternativ k masným výrobkům uvedla ve spolupráci se Starbucks na trh v Hongkongu svůj nový produkt nazývaný Impossible Sausage, se kterým plánují proniknout i do dalších řetězců restaurací. Impossible Sausage je rostlinnou alternativou k vepřovému masu, kterou firma poprvé uvedla na trh v USA počátkem letošního roku.

Firma dává otevřeně najevo své plány rozšířit své aktivity i do Číny a vybudovat zde nové výrobní závody. Čína je největší konzument vepřového masa a s tím, jak tamější chovy zdevastoval africký mor prasat, je hledání možných alternativ k němu nejlepší příležitostí, jak se částečně vypořádat s výpadkem na straně nabídky. Podle vyjádření firmy je dopad jejich produktu na životní prostředí také podstatně menší než u produktů živočišné výroby, které jsou náročné na vodu a půdu. Čína sama nemá dostatek zemědělsky využitelné půdy, aby byla schopna pokrýt veškerou svou spotřebu masa, podle Impossible Foods by však stačila polovina čínské zemědělské půdy pro produkci dostatečného množství rostlinných alternativ. Mnozí čínští spotřebitelé se obracejí k těmto náhražkám i z toho důvodu, že je znepokojí zdravotní rizika spojená s velkochovy, jako je například šíření nemocí. Aktivně v Číně působí i konkurenční firma Beyond Meat, která oznámila, že hodlá v blízkosti Šanghaje otevřít dva závody na výrobu rostlinných alternativ k hovězímu, vepřovému a kuřecímu masu.

Německo očekává zastavení vývozů vepřového masa do Číny

Německo ve čtvrtek potvrdilo první případ afrického moru prasat u uhynulého divočáka poblíž hranic s Polskem. Německá asociace masa VDF v této souvislosti vyjádřila obavu, že tento nález povede k zastavení vývozů vepřového masa do Číny a Japonska. Německo je největší evropský producent vepřového masa a za loňský rok dosáhly jeho vývozy do Číny hodnoty 1,2 miliardy USD. Za první čtyři měsíce letošního roku vzrostly dokonce na hodnotu 500 milionů USD, což představuje dvojnásobek stejného období roku předchozího.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.