Další finanční podpora americkému zemědělství a potravinářství kvůli dopadům covid-19

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) uvolnilo dalších 330 mil. USD na program pomoci producentům a zpracovatelům speciálních plodin. Jde o součást širšího záchranného plánu administrativy prezidenta Bidena s názvem Pandemic Assistance for Producers initiative v celkové výši 6,5 mld. USD, který byl publikován v polovině března letošního roku a který je právě těmito programy naplňován.

Do části pro speciální plodiny jde více než polovina prostředků (175 mil. USD) na podporu inovativních projektů vedoucích k lepšímu tržnímu uplatnění těchto speciálních komodit v rámci amerického trhu i v zahraničí. Mezi speciální plodiny se v USA řadí ovoce a zelenina, ořechy, byliny a koření, lesní školky, pěstování okrasných rostlin a zahradnictví.

Další část finančního balíku (75 mil. USD) je k dispozici na posílení programu dostupnosti ovoce a zeleniny pro nízkopříjmové obyvatele prostřednictvím spolupráce producentů a organizací, které poskytují takovým obyvatelům péči. Poslední část (80 mil. USD) směřuje na podporu zpracovatelů v USA vypěstované dlouhovlákenné bavlny podle doloženého průměrného objemu zpracované suroviny za poslední období.

Jak je vidět z podrobnějšího zaměření podpory, jedná se o finanční injekce do odvětví, která zůstala trochu mimo dosah původních podpůrných režimů, které v souvislosti s covid-19 vypsala administrativa prezidenta Trumpa. Cílí také spíše na malé a střední zemědělské podniky a zpracovatele.

Na rozdíl od EU, která podporu do evropského zemědělství postavila spíše na posílení stávajících programů nebo rozvolnění pravidel k zajištění větší flexibility a přístupu k finančním prostředkům, ať už z unijních nebo národních rozpočtů, pokračuje americká vláda v poměrně masivním dotování zemědělského sektoru nad rámec klasických programů. Ty v normálním období fungují spíše jako záchranná síť v případě výrazných výkyvů na trzích. Pouze 25 % z cca 150 miliardového ročního rozpočtu USDA jde do zemědělského sektoru ve formě garancí nebo podpor, 7 % míří do sektoru lesnictví a zbylých více než 70 % jde na podporu výživy nízkopříjmových a znevýhodněních skupin obyvatelstva.

Zahájena široká diskuse k budoucí podobě dodavatelských řetězců v USA

Ve středu 21. dubna zahájil americký federální ministr zemědělství Tom Vilsack dlouho očekávanou veřejnou konzultaci, na jejímž základě budou navrženy legislativní úpravy fungování dodavatelských řetězců pro výrobu, zpracování a distribuci zemědělských komodit a potravin. Jedná se o naplnění výkonného nařízení prezidenta Bidena z 24. února, ve kterém je nařízen přezkum fungování řetězců v celé řadě oblastí, které jsou pro bezpečnost a prosperitu USA klíčové – mimo zemědělství jde např. o polovodiče, baterie a uchovávání elektřiny, vybrané suroviny, zdravotnický materiál, léky nebo informační technologie.

Z pohledu zajištění efektivního fungování potravinového řetězce a eliminaci slabých míst je v zájmu americké vlády poučit se z krizových situací během koronavirové pandemie – nedostatek pracovních sil v zemědělské produkci, ochromení maso-zpracovatelských kapacit, kde došlo k masivním nákazám mezi zaměstnanci, narušená doprava zboží nebo dopad do byznysu pohostinství.

Hlavními okruhy témat veřejné konzultace bude posílení lokálních a regionálních potravinových systémů, rozvoj nových tržních příležitostí, vytváření spravedlivějších a konkurenceschopnějších trhů, vytváření vhodných podmínek pro potřeby zemědělské pracovní síly, zabezpečení výživy spotřebitelů – zejména u nízkopříjmových částí obyvatelstva a řešení potřeb u malých a středních podniků.

Odborná i laická veřejnost má přesně měsíc na zaslání návrhů a připomínek v rámci systému Federálního registru.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.