přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čínský výrobce alkoholu Wuliangye překonal významný mezník

6.11.2020

Letošní rok byl obzvláště úspěšný pro čínské výrobce alkoholu, neboť již druhá společnost z odvětví dosáhla tržní kapitalizace přesahující hodnotu jednoho bilionu čínských yuanů (150 miliard USD).

Nově tuto metu překonala v Shenzhenu obchodovaná Wuliangye Yibin Co. Ltd. sídlící v čínské provincii Sichuan. Společnost se specializuje na produkci tradičního čínského alkoholu známého pod názvem baijiu, přičemž jejich nejznámějším produktem je stejnojmenné Wuliangye vyráběné z prosa, kukuřice, dvou druhů rýže a pšenice. 

První firmou ze stejného odvětví, která v Číně překročila tuto hranici, je Kweichow Moutai. Jejich tržní kapitalizace však již v současnosti překonala dokonce hranici dvou bilionů čínských yuanů, čímž předběhla i největší čínské banky a HDP své sídelní provincie Guizhou. 

Prodeje alkoholu v Číně v prvním čtvrtletí letošního roku vlivem epidemie poklesly, ale od druhé půle roku začaly opět výrazně růst. Celkové prodeje během prvních tří čtvrtletí vzrostly o 5.1 % a čistý zisk stoupl o 8.5 %.

Další kolo čínských restrikcí na dovoz z Austrálie

Napětí mezi Čínou a Austrálií se nadále prohlubuje poté, co Čína zakázala dovoz dřeva z australského spolkového státu Queensland a dovoz ječmene od společnosti Emerald Grain. Oficiálním důvodem pro oba zákazy je přítomnost škůdců a jiné kontaminace. Deník South China Morning Post informoval, že čínští importéři očekávají zavedení dalších restrikcí na australské dovozy, které by se mohly dotknout cukru, červeného vína, uhlí, humrů, cínu a také dříve zmiňovaného dřeva a ječmene.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem