Čína zpřísňuje podmínky pro vstup osob do země

27. 3. 2020

S klesajícími počty nově nakažených se čínská společnost pomalu vrací do normálu, restrikce jsou postupně uvolňovány, což umožňuje obnovu produkce v podnicích po celé Číně. Ve čtvrtek 26. března Čína zaznamenala pouze 55 nových případů nákazy, v drtivé většině navíc tito jedinci přicestovali ze zahraničí.

Ve snaze zabránit vypuknutí druhé vlny nákazy zavlečením ze zahraničí se čínská vláda uchýlila ke zpřísnění kontrolních opatření při vstupu osob na území Číny. Původně byli nuceni podrobit se karanténě pouze cestovatelé z rizikových zemí, v současnosti se již vztahuje na všechny příchozí, kteří musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu v úřady stanovených zařízeních. Náklady na tento pobyt se pohybují od 200 do 600 RMB za den a hradí si je sami cestovatelé. Zároveň se cestující musí při příletu podrobit vyšetření nukleových kyselin, změření teploty, epidemiologickému šetření a vyplnění deklarace o zdravotním stavu, což může pobyt na letišti prodloužit o několik hodin.

Od soboty 28.března začnou v Číně platit zcela nová a přísnější pravidla, kdy dojde k pozastavení platnosti dříve vydaných víz, což až na výjimky prakticky znamená omezení vstupu pro občany cizích států. Neplatí to pro víza vydaná až po uveřejnění tohoto předpisu a také například pro nezbytné cesty za obchodním účelem.


Dojde ke značné redukci počtu letů směřujících do Číny, kdy bude každé letecké společnosti povoleno vést pouze jeden letecký spoj s Čínou týdně. Kvůli obavám z přeplnění kapacit pekingského letiště mohou být příchozí mezinárodní lety přesměrovány do jiných měst, kde proběhne prvotní kontrola cestujících, po jejímž absolvování bude teprve možné pokračovat do Pekingu.

Ve velkých městech se začínají znovu otevírat restaurační zařízení, ale dá se očekávat, že část jich krizovou situaci neustála a zbankrotovala. Nejvíce ohroženi přitom byli drobní živnostníci, malé a střední podniky. Hlavním problémem, se kterým se musí firmy vyvážející do Číny nadále potýkat, jsou nedostatečné přepravní kapacity. Přestože byla práce v přístavech z velké části obnovena a Čína zavedla celou řadu opatření urychlujících celní odbavení, nedostatek přepravních kontejnerů ve světě dále přetrvává. Stejně tak potravinářské zboží přepravované letecky doplatí na omezení leteckých spojů.

Čína se usilovně soustředí na včasné provedení jarní setby, kterou ohrožovala karanténa pracovních sil, nedostatek nástrojů, hnojiv a osiv. S cílem zajistit nezbytné suroviny pro secí práce byly pro kamiony přepravující klíčové zdroje vyhrazeny “zelené koridory”, které umožňují rychlejší vyřízení všech formalit. Zároveň mohou zemědělci počítat s vyšší podporou bank ve formě přístupu k levnějším úvěrům či snížení různých poplatků.

Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, tel.: +420 702 176 276, e-mail: ondrej.placek@mze.cz, ondrej_placek@mzv.cz

27.3.2020

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.