Čína zaznamenala v prvním čtvrtletí propad HDP o 6.8 % a Peking zpřísnil pravidla karantény

24. 4. 2020

Čínská Národní zdravotní komise za středu 22. dubna 2020 ohlásila pouze deset nových případů onemocnění COVID-19 v zemi, z čehož šest případů se týkalo jedinců přijíždějících do Číny a u čtyř se jednalo o místní přenos.

Celkový počet aktivních případů klesl pod tisíc. Velký počet nových případů u cestovatelů ze zahraničí vede k dalšímu zpřísnění podmínek pro vstup osob do země.

Ačkoli stále platí, že cizinci mají do Číny de facto zakázaný vstup, přijal Peking další opatření zpřísňující karanténu pro osoby přijíždějící do země. V půlce dubna se v Pekingu vyskytl případ, kdy osoba přijíždějící do země podstoupila dvoutýdenní karanténu, byla negativně testována na koronavirus a teprve poté u ní nemoc propukla, což vedlo k nákaze tří dalších osob a karanténě dalších více než šedesáti. V důsledku toho Peking nařídil všem přijíždějícím ze zahraničí podstoupit navíc jeden týden domácího pozorování po skončení dvoutýdenní karantény.

V důsledku koronavirové epidemie zažila čínská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2020 poprvé za 28 let kontrakci, konkrétně zaznamenala meziroční pokles HDP o 6.8 %. Celkový objem maloobchodního prodeje spotřebního zboží klesl v tomto období meziročně o 19 %. Největší propad byl zaznamenán během prvních dvou měsíců roku, zatímco data za březen indikují postupné zlepšování. Sektor stravování byl díky karanténním opatřením jedním z nejvíce postižených sektorů a za první čtvrtletí zaznamenal meziroční pokles celkových příjmů o 44.3 %. Některé místní samosprávy zavedly různé formy poukazů pro posílení domácí spotřeby. Údaje za březen jsou však pozitivní, oproti únoru zaznamenalo kolem pěti tisíc maloobchodních prodejců zvýšení tržeb o 15.8 % a tento trend pokračuje i v dubnu.

Online prodeje v tomto období zaznamenaly meziroční pokles o pouhých 0.8 % a sektor e-commerce během této krize ještě posílil svou pozici. Například v Šanghaji dosáhl objem obchodů prostřednictvím e-commerce hodnoty 18.94 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 19.1 %.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se v Číně očekává výrazný růst produkce, přičemž ekonomická obnova potrvá celý rok. Stálý růst spotřeby elektrické energie vysílá signál, že se výroba postupně rozjíždí. Dle predikcí Mezinárodního měnového fondu zaznamená Čína letos dokonce mírný růst o 1.2 %, Evropská unie oproti tomu má počítat s kontrakcí o 7.1 % a USA o 5.9 %.

Podle nové studie Zemědělského informačního institutu Čínské akademie zemědělských věd je čínský trh s agrárními produkty stabilní a s výjimkou produktů vysoce závislých na dovozu ze zahraničí na něj epidemie COVID-19 dopadla v minimální míře. Čínské zásoby obilovin jsou dostatečné, již pět let v řadě dosahuje čínská roční produkce přes 650 milionů tun. Importovaná rýže představuje pouze 1.6 % a importovaná pšenice představuje 2.7 % z celkové roční spotřeby a Čína je tak z převážné části soběstačná. Bylo dosaženo vyšších výnosů u kukuřice, celková produkce tedy stoupla, ale obdělávané plochy se mírně zmenšily. Ke zvýšení produkce došlo také u sóji, kde je snaha do jisté míry snížit závislost na importech. Studie je velmi optimistická v otázce produkce vepřového masa, kde očekává, že by se produkce mohla vrátit na obvyklou úroveň koncem letošního roku. Zároveň podotýká, že u některých agrárních produktů, jako je maso a zelenina, mohlo dojít k dočasnému růstu cen, které se však v současnosti již víceméně vrátily do normálu.

Čínský internetový portál nabízející hromadné slevy Pinduoduo oznámil své plány investovat v příštích pěti letech zhruba 7 miliard USD do rozvoje e-commerce v čínských rurálních oblastech. Za rok 2019 se na této platformě prodaly agrární a doplňkové produkty v celkové hodnotě 136.4 miliard yuanů a počet aktivních kupců agrárních produktů se vyšplhal na 240 milionů. Platforma umožňuje přímý prodej zboží od malých farmářů koncovým zákazníkům.

Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, tel.: +420 702 176 276, e-mail: ondrej.placek@mze.cz, ondrej_placek@mzv.cz

24.4.2020

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.