přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čína hodlá dezinfikovat všechny zásilky mražených produktů

13.11.2020

Čína uvádí v souvislosti s prevencí kontaminace koronavirem v platnost nová pravidla, která nařizují dezinfikování veškerých importovaných zásilek mražených potravin předtím, než jsou vyloženy v přístavech. Toto opatření bylo přijato poté, co se nákaza objevila ve městech Tianjin a Šanghaj.

V Tianjinu se koronavirem nakazil pracovník v přístavu, který pracoval na vykládce vepřového masa původem z Německa, na jehož obalovém materiálu byl podle čínských úřadů detekován životaschopný virus. Na dovozy německého vepřového je v současnosti uvalen zákaz kvůli tamějšímu výskytu afrického moru prasat, zmíněná zásilka však byla odeslána ještě před jeho vyhlášením a mohla být tudíž přijata po absolvování přísné karantény. Čína tvrdí, že k nakažení pracovníka došlo právě kontaktem s kontaminovaným povrchem, což by byl první případ svého druhu. Německo a další státy jsou vůči tomuto tvrzení skeptické. V případě Šanghaje se koronavirem nakazil pracovník na mezinárodním letišti Pudong. Diagnostikován byl v době, kdy zrovna v Šanghaji probíhalo China International Import Expo (CIIE). Dotyčný pracovník však podle oficiálního vyjádření v poslední době nepřišel do styku s mraženými produkty a neměl nic společného s aktivitami v rámci CIIE.

Čínský index spotřebitelských cen v říjnu rostl nejnižším tempem za posledních 11 let

Index, který vypovídá o míře spotřebitelské inflace, v říjnu oproti stejnému období loňského roku vzrostl pouze o půl procenta a klesl oproti září. Důvodem toho byl zejména pokles cen vepřového masa, čemuž napomáhá obnova domácích chovů zdevastovaných africkým morem prasat. Samotná poptávka po vepřovém však byla v poslední době nižší, protože spotřebitelé dávali kvůli jeho vysoké ceně přednost alternativám. Očekává se, že poptávka po vepřovém bude opět růst.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem