přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čína detekovala živý koronavirus na obalovém materiálu mražených potravin

23.10.2020

Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí oznámilo, že je koronavirus prakticky schopen přežít na obalech mražených výrobků v průběhu dlouhých transportů.

K tomuto závěru je přivedlo vyšetřování původu nedávného ohniska COVID-19 v přístavním městě Qingdao, kde se nemocí nakazili dva přístavní dělníci pracující s nákladem mražených potravin. Živý vzorek koronaviru byl nalezen na vnějším obalu mražených tresek. Během uplynulých měsíců Čína intenzivně testovala importované mražené zboží na přítomnost koronaviru, ale až doposud nalézala pouze jeho genetické stopy. Jedná se tedy o první případ, kdy byl koronavirus na zboží zjištěn živý a schopný infikovat člověka. V tomto případě však nebylo potvrzeno, že se jedná o konkrétní příčinu výskytu nákazy ve městě Qingdao. Přestože Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že nebyl zaznamenán žádný případ nákazy po konzumaci kontaminovaných potravin a riziko takového přenosu je nízké, žádá část veřejnosti, aby byl na dovoz mražených potravin uvalen dočasný zákaz.

Čínští spotřebitelé mají větší obavy o bezpečnost potravin

Výzkum, do kterého se zapojil tisíc čínských spotřebitelů, ukázal, že 87 % respondentů má nyní oproti loňskému roku větší obavy o bezpečnost potravin a změnili během této doby své návyky při jejich nákupu. Spotřebitelé od výrobců potravin vyžadují zodpovědnější přístup, neboť za priority v tomto odvětví považují hygienické zpracování produktů a odpovídající výživové hodnoty. Více než polovina dotazovaných pak vyjádřila obavy z možného výskytu cizorodých látek v potravinách a jídle. Silně mezi nimi rezonovala také otázka plýtvání potravinami, proti čemuž v nedávné době zahájil osvětovou kampaň čínský prezident Xi Jinping. Výzkum zároveň ukázal, že spotřebitelé věnují více pozornosti zacházení se zvířaty a míře užívání obalových materiálů. Skandály spojené s potravinovou bezpečností mohou v této době obzvláště poškodit reputaci výrobců, naopak jsou více ceněny záruky zdravotní nezávadnosti a kvality.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem