přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Cestování do Ruska bude snadnější - od roku 2021 začne platit nový elektronický vízový systém

9.10.2020

Rusko schválilo seznam 52 zemí, jejichž občané budou od příštího roku moci získat víza jednodušší – elektronickou formou. Na uvedeném seznamu je i Česká republika.

Bude se jednat o víza pro turistické, podnikatelské, humanitární a návštěvní účely s maximální dobou pobytu do 16 dní. Pro vyřízení elektronického víza nebude potřeba pozvání, rezervace hotelu ani další dokumenty, které byly nutné až doposud. Cena elektronického víza by měla činit 40 USD, děti do 6 let budou mít vyřízení zdarma.

Doposud elektronický vízový systém fungoval v pilotním režimu pro Dálný východ, Petrohrad, Leningradskou a Kaliningradskou oblast. Od začátku roku 2021 bude fungovat pro všechny ruské regiony.

Covid-19 v Rusku – růst nakažených je zatím pozvolný

Počet nově nakažených covid-19 v Rusku roste, ale zatím pozvolna. Aktuální čísla nepatrně převyšují jarní hodnoty. Denní přírůstek k 9. říjnu činil 12,1 tis. nových případů v celé zemi. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 3700 nových případů za den.

Stále platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech. Školáci a studenti mají podzimní prázdniny prodloužené na dva týdny. Od 5. října musely firmy a úřady v Moskvě převést 30% (v ideálním 50%) pracovníků na home office. Studentům a seniorům bylo pozastaveno zvýhodněné jízdné v městské dopravě v Moskvě tak, aby se snížil počet cestujících.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí až na výjimky do Ruska stále nemohou. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle), které jsou platné vždy na dva týdny dopředu s pravděpodobným dalším prodloužením. Aeroflot provozuje dvakrát týdně linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem