přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Brazílie pozastavila kvůli BSE vývozy hovězího do Číny

10.9.2021

V sobotu 4. září 2021 oznámilo brazilské ministerstvo zemědělství dva případy atypické bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) ve dvou různých státech federace, Minas Gerais a Mato Grosso. Vzhledem k tomu, že se jedná o spontánně se vyskytující formu onemocnění, nehodlá Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) měnit status Brazílie jako země s minimálním rizikem nákazy BSE.

Čína však stanoviska OIE ve věci zvířecích nákaz nerespektuje a pro uznání země za nákazy prostou vyžaduje prošetření situace vlastními experty. Brazílie má s Čínou uzavřený protokol pro vývoz hovězího masa, na jehož základě má povinnost výskyt BSE čínským úřadům hlásit a případně ihned zastavit vývozy směřující do Číny, k čemuž také ihned došlo. Brazílie bude moci vývozy do Číny obnovit, až ji k tomu čínské úřady dají svolení. Situace by mohla být vážná pro oba státy, v případě Číny se jedná o největšího světového dovozce hovězího a v případě Brazílie největšího vývozce. Z celkových čínských dovozů hovězího v loňském roce představoval dovoz z Brazílie 43 %. Pro Brazílii je zároveň Čína největším kupcem této komodity, v minulém roce do ní směřovala více než polovina všech brazilských exportů hovězího masa.

Stejná situace nastala naposledy v roce 2019, kdy došlo k pozastavení vývozů do Číny na deset dní. I z toho důvodu se mnozí experti domnívají, že současné pozastavení nebude mít dlouhého trvání a do dvou týdnů by mohlo dojít k obnovení vývozů. Za normálních okolností by se Čína snažila tento výpadek pokrýt zvýšením dovozů od dalších významných producentů, jako jsou Austrálie a Argentina. Politické napětí mezi Canberrou a Pekingem se však promítlo i na ochlazení vzájemného obchodu a Argentina sama zavedla restrikce na vývoz hovězího masa. Sledovat vývoj situace je zajímavé i pro Irsko, které muselo kvůli výskytu atypického BSE pozastavit své vývozy do Číny v květnu 2020 a doposud čeká na svolení čínských úřadů k jejich znovunastartování. Ačkoli Irové neočekávají, že by jim Čína vývozy obnovila, aby tím pokryla případný výpadek z Brazílie, rychlé vyřešení stávající situace s Brazílií by jim mohlo poskytnout určitou páku na urychlení celého procesu.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem