přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vývoz do USA není kvůli koronaviru omezen

23.3.2020

K pondělku 23. 3. je v USA evidováno více než 35 000 případů onemocnění Covid-19. Nejvíce zasaženými státy jsou New York, Washington a Kalifornie. Dovoz a vývoz zemědělských a potravinářských produktů do a z USA není nijak omezen.

Administrativa prezidenta Trumpa opakovaně informuje obyvatelstvo, že potravin je dostatek. Objevují se však problémy s dodávkami způsobené masivním výkupem vybraných potravin obyvatelstvem a zároveň výpadkem pracovníků v nakládce, dopravě a doplňování zboží způsobené karanténními opatřeními.

FDA (Food and Drug Administration - úřad pro potraviny a léčiva) ubezpečila, že nejsou evidovány případy šíření Covid-19 prostřednictvím obalových materiálů nebo prodeje potravin. Dále úřad oznámil, že je na nejbližší období nucen zrušit rutinní kontroly fungování provozů jak v USA, tak i inspekční mise do zahraničí. Pro výrobce i spotřebitele úřad připravil odpovědi na nejčastěji kladené otázky: https://www.fda.gov/food/food-safety-during-emergencies/food-safety-and-coronavirus-disease-2019-covid-19

Americká federace producentů mléka (The National Milk Producers Federation) žádá federální ministerstvo zemědělství (USDA) o zavedení opatření v oblasti produkce mléka. Následkem pandemie koronaviru dle dostupných informací dochází k narušení běžného fungování tohoto sektoru. Federace žádá o zavedení opatření ke krytí části ztrát producentů, zavedení výkupu produkce ze strany federálních úřadů a náhrady v případě likvidace mléka. 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., 23.3.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem