přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

USA - Nouzový stav vyhlášený 1. března na federální úrovni prezidentem Trumpem stále trvá, ekonomický a společenský život už se ale pomalu začíná vracet ve všech 50 státech federace

29.5.2020

Epidemiologická situace v USA byla ke čtvrtku 28. května následující: evidováno více než 1,76 mil. obyvatel s onemocněním Covid-19, přes 102 tis. úmrtí spojených s výskytem této nemoci a přes 494 tis. případů uzdravených.

Uskutečněno bylo v USA přes 16,2 mil. testů, to je nicméně v přepočtu na milion obyvatel obdobně jako v ČR, ale méně než např. v Rakousku, Rusku nebo Španělsku.

Nejvíce je stále zasažen stát New York (376 tis., tj. více než 20 % případů nakažení z celých USA), následují pak New Jersey, Illinois, Kalifornie, Massachusetts, Pensylvánie a Texas. Obecně se epidemiologická situace lepší a počet nově nakažených klesá. Díky tomu již všech 50 států federace přistoupilo k uvolňování restrikcí a postupnému návratu do standardní společenské a ekonomické reality.

Drtivá většina států již zrušila nejpřísnější karanténní opatření stay-at-home order nebo jej nahradila lehčím safer-at-home order. V části států, kde byly dosud restaurace uzavřeny, se k pátku 29. května otevírají alespoň venkovní posezení za podmínky dodržení specifických opatření (maximální počet lidí, vzdálenost mezi stoly apod.). Prvním státem federace, který 29. května zahájí již 2. fázi otevírání, je Nevada. Celkem 11 států (mimo jiné Kalifornie, Oregon, Washington, Michigan, New York, Maryland a Virginia) zvolilo pro „otevírání” vícerychlostní model zohledňující situaci v jednotlivých okresech a komunitách.

Znepokojivé signály o neklesajícím nebo dokonce mírně se zvyšujícím trendu nakažených však vydávají statistiky v některých rurálních částech USA, kam se šíření viru před několika týdny přesunulo z původně nejvíce zasažených městských aglomerací. V těchto oblastech je složitější zajištění intenzivní lékařské péče a obyvatelstvo je obecně vyššího věku a jsou více rozšířeny choroby typu cukrovka či obezita, u kterých bývá průběh Covid-19 horší. Vývoj v dalších týdnech napoví, jestli půjde o zásadní problém s nutností speciálního řešení.

Dovoz a vývoz zemědělských a potravinářských produktů do a z USA stále NENÍ nijak omezen.

Opatření na vnější hranici jsou stále zatím nezměněná. V platnosti je zákaz cest do USA ze zemí Schengenu, přestože komerční lety mezi Evropou a USA jsou nadále v provozu, i když v omezeném počtu. Hranice USA s Kanadou a Mexikem zatím zůstávají pro běžný provoz uzavřené. Uvolnění cestovních restrikcí by mohlo pomoci aktivní jednání o summitu G7 ve Washingtonu D. C. za osobní účasti vedoucích představitelů členských států skupiny, které je plánováno na konec června.

S postupným návratem k běžné ekonomické činnosti vydal před pár dny americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) velmi detailní vodítka a checklist pro otevírání provozoven a zajištění maximální ochrany návštěvníků a spotřebitelů (klikněte pro odkaz).


Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

29.5.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem