přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

SAE - Většina emirátů se vrací k normálu, počty nově nakažených poprvé klesají, ministerstva se mají otevřít alespoň na 30 %, vstup do země je zatím pouze pro rezidenty.

29.5.2020

V současné době vláda oficiálně uvádí 32 532 potvrzených případů. Každý den provádí téměř 40 000 testů a přibývá kolem 600 pozitivních. Denní přírůstky začínají poprvé klesat. Emiráty uvádějí, že provedly 2mil testů.

Aerolinky začínají spouštět obousměrný provoz. O návrat do normálu ale nejde, nastoupit do letadla směrem do SAE smí pouze místní rezident a s povolením k návratu, o které se žádá online. Letiště dxb Dubaj uvádí, že opět spustí možnost tranzitních letů. 14.5 ohlásilo Air Arabia, že od 2.7 spouští opět linku Praha- Sharjah (Sae).

Většina emirátů snižuje opatření, dnes také Dubaj otevřela pláže, posilovny, restaurace. Od 15.6 uvádí, že bude možnost fungování firem na 100%. To ale neplatí pro Abú Dhabí, ve kterém se nachází většina úřadů a ministerstev. Ty tedy pořád fungují pouze ve velmi omezené míře a bez možnosti kontaktu. Od 1.6 by měla ministerstva fungovat na 30%.

Vláda SAE začala klást důraz na větší soběstačnost a vytváření krizových zásob. Z toho vznikají příležitosti a nové společné projekty v zemědělství. Především výstavby krytých hydroponických farem a podpora budování výrobních podniků na území SAE.

I přes pomalé vracení do normálu přetrvávají vyšší ceny za dopravu. S vracením kontejnerů z Číny a znovuzavedením letecké dopravy by se měly ceny vracet k původním částkám.

Také se dočasně umožnila možnost importu zboží s originálními dokumenty, bez legalizace ambasády, je také možnost vynechat nejen arabské popisky zboží, ale i datum výroby. Stačí tedy popsání pro evropský trh a datum exspirace. To platí pro všechny emiráty v SAE.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

29.5.2020

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem