přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Aktuální informace k situaci v Libanonu v souvislosti s onemocnění COVID-19

2.4.2020

V Libanonu bylo k 1. dubnu 2020 zaznamenáno 479 případů výskytu a 12 případů úmrtí spojených s nemocí COVID-19.

Libanonská vláda prodloužila trvání všeobecné karantény do 12. 4. 2020. Nařídila zákaz vycházení od 19:00 do 5:00.  Mezinárodní letiště v Bejrútu operuje pouze pro nákladní a vojenskou dopravu.

V souvislosti s celostátní karanténou ve vztahu k nemoci COVID-19, která v Libanonu trvá již měsíc a znamená mimo jiné uzavření hranic, si libanonští představitelé plně uvědomili potřebu reformy ekonomiky se zaměřením na zvýšení vlastní soběstačnosti. Do propuknutí pandemie se do Libanonu dováželo cca 87 % spotřebovaného zboží, včetně potravin a zemědělských komodit. Vláda se tedy chce zaměřit na vlastní produkci, zejména zemědělských plodin.

Stěžejním sektorem Libanonu byly po dlouhá desetiletí služby (bankovnictví, restaurace a turistika). Od říjnových demonstrací bylo do konce roku 2019 zrušeno více než 220 000 pracovních míst a od vypuknutí pandemie se situace nadále zhoršuje.

Ministr financí Libanonu dne 31. 3. 2020 konstatoval, že k oživení libanonské ekonomiky je třeba provést kompletní reformu bankovního sektoru a rozpočtovou reformu (zahrnuje sektor elektřiny, důchodový systém, racionalizaci výdajů, restrukturalizaci veřejných institucí, zlepšení výběru daní a revizi daňového systému).  Dále je nezbytné přijmout opatření k stimulaci růstu (reformy zákonů o bankrotu, veřejných zakázkách, konkurenci; opatření na podporu produktivních odvětví a zahraniční finanční pomoc na infrastrukturní projekty CEDRE).

Co se týče restrukturalizace celkového zahraničního dluhu ve výši 90 miliard dolarů (170 % HDP), vláda dosud nepřišla se žádným konkrétním návrhem. Pouze se zavázala, že s věřiteli co nejdříve zahájí jednání o parametrech a finančních podmínkách restrukturalizace.

Pokud Libanon dosud spoléhal na „bratrskou“ pomoc arabských států (exportérů ropy a zemního plynu), v situaci, kdy cena ropy klesla na cca 20 dolarů za barel, je tato pomoc v nedohlednu.

I přes veškerá opatření v souvislosti s COVID -19 export a import zboží z/do Libanonu pokračuje. Jediné zboží, na které byl vyhlášen kompletní zákaz dovozu do Libanonu, jsou stále řezané květiny a živé rostliny.
Za účelem získání aktuálních informací kontaktujte zemědělského diplomata v Bejrútu.

Kontakt: Ing. Petr Sochor
Email: petr_sochor@mzvcz
Mobil: 00961 70 258 310

2.4.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem