přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Libanon – platí celostátní karanténa s postupným programem uvolňování až do 8. 6. 2020.

29.5.2020

Dle aktuální informace Ministerstva zdravotnictví je ke dni 29.5.2020 v Libanonu hlášeno celkem 1.161 případů nákazy, celkem 26 úmrtí, 76.850 osob otestováno.

Nepatrně narůstá počet nakažených osob.  Stále platí zákaz nočního vycházení od 19 hod. do 05 hod. následujícího dne, v posledních dnech se kontroly dodržování zákazu zvýšily. Platí nové nařízení nosit ochranné roušky na všech veřejných prostranstvích pod pokutou LBP 50.000,- (cca USD 15)

Všechny státní úřady jsou již otevřené, školy a školky zůstávají stále uzavřené. Vše nasvědčuje tomu, že v tomto školním roce se již neotevřou, což by mělo být oficiálně vyhlášeno 8/6/2020.

Zásobování obchodů s potravinami je bez problémů, platí zkrácena otevírací doba v souladu se zákazem nočního vycházení.  Provoz lékáren a benzinových stanic se opět vrátil do standardního provozu, jsou otevřené obchody se spotřební zbožím. Restaurace jsou otevřeny pouze na 50% kapacity.

Pohyb osob: do Libanonu nadále platí celostátní zákaz vstupu pro cizí státní příslušníky. Vstup je povolen pouze pro Libanonce, kteří jsou repatriováni ze zahraniční. Předpoklad zrušení zákazu od data 8/6/2020. Pravidla pro pohyb osob a dopravy v Libanonu se postupně uvolňují, taxi i mikrobusová doprava je v provozu v souladu s platností zákazu nočního vycházení.

Mezinárodní letiště v Bejrútu je nadále uzavřené pro osobní dopravu. Letiště přijímá pouze nákladní letadla.  Dovoz zboží, zemědělských komodit a potravin nebyl zastaven. Otevření letiště pro osobní dopravu se předpokládá od 8. 6. 2020. Totéž platí pro přístavy v Libanonu, do 8/6/2020 je povolen pouze dovoz zboží, osobní doprava není dovolena. Hraniční přechody se Sýrií jsou stále uzavřeny, předpoklad otevření hranice je také 8. 6. 2020.

Po technické a administrativní stránce probíhá import potravin a zemědělských komodit bez omezení. Stále platí zákaz dovozu květin a živých rostlin.

Bankovní sektor – banky jsou v provozu v omezeném režimu, přednostně vyřizují obchodní příkazy.

Vzhledem k sílícímu černému kursu místní měny LBP vůči USD jsou směnárny zavřené z důvodu nedodržení státem doporučeného kursu v maximální výši 3.200 LBP za 1 USD. Oficiálně stále platí směnný kurs na USD v poměru 1507,50 LBP za 1 USD, ale reálně neexistuje, resp. platí pouze pro státní nákupy komodit (ropné produkty, cukr, pšenice, kukuřice, léky). Soukromý sektor je nadále odkázán na tržní kurs nabídky a poptávky. Dne 29. 5. 2020 přesáhl černý kurs hranici 4.000 LBP za 1 USD.

Mezinárodnímu obchodu v Libanonu chybí v současné době volný přístup k volně směnitelným měnám (USD, EURO). Transfery finančních prostředků byly zastaveny. Platí, že finanční restrikce a nedostatek hotovosti trápí Libanon více než pandemie koronaviru COVID 19, jejíž důsledky dosud Libanon zvládal relativně dobře.

Nedostatek volně směnitelné měny a s tím spojené vysoké kursové rozdíly mezi oficiálním kursem místní měny vůči USD a kursem tržním je hlavní příčinou pokračujícího nárůstu ceny potravin, které mezi měsíčně vykazují cca 20 – 30%nárůst. Pro nižší příjmovou kategorii obyvatel jsou aktuální ceny dovozových potravin neakceptovatelné, denně dochází k lokálním protestům, které jsou jen krůček od rabování (díky viditelné policejní a vojenské přítomnosti v ulicích je bezpečností situaci pod kontrolou, ale napětí ve společnosti je viditelné).

Libanon je závislý na dovozech potravin a zemědělských komodit, cca 80% veškerého zboží je importováno. Místní výroba se potýká s nedostatkem finančních prostředků na dovoz surovin a materiálů pro další zpracování, mnoho výrobních podniků zkrachovalo, roste nezaměstnanost.

 

Pro aktuální informace týkající se pohybu osob, dovozu zboží, aktuálních cen potravin a zemědělských komodit, fungování libanonské státní správy, provozu letiště a přístavů kontaktujte zemědělského diplomata v Libanonu.

Kontakt: Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310, Bejrút, dne 29. 5. 2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem