přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
13.8.2021

Systém transparentnosti trhu se skotem v USA z pokynu prezidenta Bidena

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) oznámilo, že od tohoto týdne bude pravidelně vydávat dvě nové zprávy založené na údajích z povinných hlášení hospodářských zvířat. Účelem je poskytnout detailní přehled o obchodech se skotem a tím podpořit spravedlivé podmínky na trhu.


13.8.2021

Oživení výroby v továrně cukrovinek Lasta v Bosně a Hercegovině

Jak uvedl server „e-Kapija“, v těchto dnech se dokončuje investice do modernizace výrobního provozu společnosti Lasta v Čapljině v Bosně a Hercegovině. Tuto zkrachovalou společnost koupil koncem roku 2019 Petar Čorluka, majitel společnosti Violeta z města Gruda v Bosně a Hercegovině.


13.8.2021

Čína bojuje s variantou delta

Čína, která od začátku pandemie udržuje strategii nulové tolerance COVID-19 spojenou s přísnými podmínkami pro vstup do země, masivními karanténami a testováním, se v současnosti potýká s vlnou koronaviru varianty delta. Větší rychlost přenosu viru představuje značnou výzvu pro podchycení jeho dalšího šíření.


6.8.2021

Ceny potravin v Japonsku rostou vlivem výkyvů na zahraničních trzích

Výrobci potravin nejsou schopni absorbovat rostoucí náklady na vstupy, proto se očekává, že dražší olej, mouka a maso a další potraviny výrazně zasáhnou do rozpočtu domácností.


6.8.2021

Nárůst exportu libanonských vín

Export libanonského vína zaznamenal silný nárůst za 1. pololetí tohoto roku a představoval 36 % z celkového exportu nápojů. Hlavní exportní trhy jsou země EU, USA a Velká Británie. Důvodem, proč libanonská vína jsou více vidět zejména v USA, je silná devalvace místní měny.


6.8.2021

Další alternativy masa přichází do regionu GCC

V Spojených arabských emirátech stále roste poptávka po plant-based potravinách. Jelikož jsem se sám rozhodl na měsíc tento způsob života vyzkoušet (maso mám opravdu rád, ale všeho s mírou), musím uznat, že je nabídka místních řetězců velmi rozmanitá. Na to, že před pár lety speciální a zdravou stravu nepropagoval napřímo téměř nikdo, najdeme nyní tyto potraviny téměř všude.


6.8.2021

Regionální strategické partnerství firem Atlantic Grupa a Barry Callebaut

Společnost Atlantic Grupa uzavřela regionální strategické partnerství se společností Barry Callebaut, vedoucím světovým výrobcem vysoce kvalitních výrobků z čokolády a kakaa, který nedávno uvedl do provozu svůj nový výrobní závod v blízkosti města Novi Sad v Srbsku.


6.8.2021

Čínské úřady si došláply na platformy pro rozvoz jídel

V posledních letech se v Číně mohutně rozvíjel prodej zboží a služeb přes internet, což bylo možné pozorovat i v potravinářském sektoru a u rozvozu hotových jídel. Nemalý vliv na to má samozřejmě i pandemie COVID-19.


6.8.2021

Nová pojištění na hospodářská zvířata v Kazachstánu

V Kazachstánu je nově možné pojistit další druhy hospodářských zvířat (ovce, kozy, atd.) a koně. Od roku 2020 bylo možné pojistit pouze skot.


6.8.2021

Od 1. července 2021 je na Ukrajině otevřen trh s půdou

Dle ministra agrární politiky a potravinářství Romana Leščenka je dnes trh s půdou plně funkční (transparentní, efektivní a každý může využít svého práva nakládat s půdou: prodat, zdědit, pronajmout nebo spravovat tuto půdu).


30.7.2021

Zvýšení cen u některých druhů zeleniny a ovoce v Kazachstánu

Ceny za ovoce a zeleninu v Kazachstánu nadále rostou. Během tohoto roku se cena za mrkev a řepu více než zdvojnásobily.


30.7.2021

Zvýšení spotřeby masa na Ukrajině

Podle dat Státní statistické služby Ukrajiny došlo na Ukrajině ke zvýšení spotřeby masa na osobu za měsíc. V r. 2015 byla spotřeba masa – 4,6 kg. V r. 2019 to bylo již 5,1 kg masa a v r. 2020 se spotřeba masa zvýšila na 5,2 kg. Podle dat Státní statistické služby Ukrajiny došlo na Ukrajině ke zvýšení spotřeby masa na osobu za měsíc.


30.7.2021

Srbsko očekává nižší úrodu ostružin

Vlna vysokých teplot, která postihla Srbsko v těchto dnech, bude mít dopady i na úrodu ostružin, uvedl server „e-Kapija“. V těchto dnech stoupají teploty přes 37°C a u rostlin se zastavuje metabolismus, nepřijímají živiny z půdy a snaží se jenom přežít.


30.7.2021

Je na čase si zvyknout na q-commerce, novotvar online podnikání

Poslední rok přinesl obrovské změny jak v našich životech, tak i v podnikání. Pokud něco pandemie zlepšila a urychlila, tak je to digitalizace podniků a vstup do online světa i těch největších zkostnatělých dinosaurů.


30.7.2021

Ceny vepřového v Číně v první půli roku prudce klesaly

Od začátku roku spadly v Číně ceny prasat až na polovinu, čímž se stala domácí produkce levnější než import. Důvodem je zvyšování počtů chovaných kusů a navyšování nabídky.


23.7.2021

Nárůst spotřeby piva v Kazachstánu

Od ledna do května r. 2021 bylo v KZ vyrobeno 285,3 mil. litrů piva, což je o 9,1 % více než v r. 2020. Téměř polovina výroby piva tj. 46,7 % se v r. 2021 vyrobilo v Almaty, a to 133,3 mil. litrů. Největší objem piva se obecně v Kazachstánu vyrábí v regionech Almaty a Karaganda.


23.7.2021

Přes celosvětový pokles cena másla na Ukrajině roste

V červenci pokračuje pokles cen másla na světovém trhu, na Ukrajině však stále ceny rostou. Očekává se však stabilizace cen v srpnu, na podzim by mohlo dojít dokonce k jejich poklesu.


23.7.2021

Dubaj snad začíná normálně fungovat

Dubaj neoficiálně slaví jeden rok od otevření hranic turistům po přísných pandemických opatřeních, která platila do konce června 2020. Oficiální data dubajské turistické asociace uvádějí, že za prvních 11 měsíců od opětovného otevření hranic navštívilo tento emirát 3,7 milionů zahraničních návštěvníků.


23.7.2021

Problémy s výkupem rajčat v Srbsku

Na jihu Srbska v okolí města Leskovac mají letos pěstitelé rajčat problém s výkupem své produkce kvůli nízkým výkupním cenám, které jsou i nižší než výrobní náklady.


23.7.2021

Čína v souvislosti s povodněmi neočekává pokles zemědělské produkce

Provincie Henan ve střední Číně se v současnosti potýká s výrazným náporem přívalových dešťů a povodní, které si již vyžádaly ztráty na lidských životech. Přírodní pohroma narušila zásobování a některé oblasti momentálně sužuje nedostatek potravin, zasaženy jí byly i zemědělské plochy, ale oficiální média odmítají, že mohlo dojít k významným ztrátám na úrodě.

zobrazit po