přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
11.6.2021

Kazachstán zvýšil dotace na nákup zemědělských strojů

Stát zvýšil dotace na nákup zemědělských strojů z 25 % na 30 %. Zvýšení podílu dotace se týká nákupu zemědělských strojů a zařízení vyrobených v Kazachstánu. Při nákupu dovážených zemědělských strojů zůstává dotace 25 %.


11.6.2021

Dovoz másla na Ukrajinu klesl meziročně o polovinu

Dovoz másla v lednu až květnu 2021 dosáhl úrovně 3,2 tis. tun, což je o 44,3 % méně než ve stejném období roku 2020.


11.6.2021

Nová nutriční strategie omezuje sůl v potravinách

Japonský potravinářský gigant Ajinomoto zveřejnil zprávu o nové nutriční strategii pro asijský region. Ta se zaměřuje na redukci množství soli v jídle a jejím nahrazením takzvanou pátou chutí umami. Ajinomoto je japonská potravinářská společnost, která vyrábí koření, glutamáty, mražené potraviny, nápoje, sladidla, aminokyseliny a léčiva. Své výrobky prodává ve 130 zemích, v supermarketech i pouličních stáncích.


11.6.2021

Podaří se export libanonského avokáda do ČR?

Poprvé jsou libanonská avokáda vyvážena do Velké Británie a Holandska prostřednictvím Nadace Reného Moawada ve spolupráci s libanonským velvyslanectvím ve Velké Británii. Nadace René Moawad vyškolila skupinu libanonských zemědělců, kteří přispěli k získání certifikátu Global Gap a dalších potřebných certifikací pro vstup na trhy Velké Británie a Evropské unie.


11.6.2021

Rusko počítá s růstem spotřeby rostlinných alternativ masa a mléka

Prognózy počítají s růstem spotřeby rostlinných alternativ masa a mléka. Aktuálně se v Rusku jedná o okrajovou záležitost, ale v roce 2025 by spotřeba náhražek masa mohla dosáhnout jednoho kilogramu na člověka za rok, někteří experti uvádí dokonce i dva kilogramy.


11.6.2021

USA plánují napumpovat 4 mld. USD do kritických dodavatelských potravinových řetězců

S odkazem na zkušenosti získané během pandemie Covid-19 a narušení dodavatelských řetězců, o kterých jsme dříve informovali, vydalo federální ministerstvo zemědělství (USDA) iniciativu Build Back Better. Uvedené finanční prostředky budou vynaloženy na posílení potravinového systému, podporu výroby potravin, lepší zpracování, investice do distribuce a agregace a tržních příležitostí.


11.6.2021

V Srbsku rostou ceny malin

V Srbsku bude v těchto dnech zahájen sběr malin. Výkupní cena je zatím přes 2,5 EUR za kilogram, což je, jak uvedl portál „e-Kapija“, nejvyšší výkupní cena za posledních dvacet let. Protože je výkupní cena vysoká, mohou si pěstitelé malin dovolit zvýšit denní sazby pro sběrače malin.


4.6.2021

V Kazachstánu byl schválen zákon o poskytování dlouhodobého pronájmu zemědělské půdy

Poslanci dolní komory parlamentu Kazachstánu schválili v prvním čtení návrh zákona „O změnách a dodatcích některých legislativních zákonů k rozvoji pozemkových vztahů“.


4.6.2021

Meziroční zvýšení cen potravin na Ukrajině o desetinu

V dubnu 2021 vzrostly na Ukrajině ceny potravin a nealkoholických nápojů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 9,4 %.


4.6.2021

Vědci v Japonsku použili sójovou složku k produkci rybích samiček

Týmu japonských vědců se podařilo vyprodukovat rybí samice sumce pomocí krmiva ze sójových bobů. Vývoj nové metody slibuje zvýšení efektivity produkce tohoto i dalších druhů ryb, jejichž samice jsou na trhu s potravinami cennější než samci.


4.6.2021

Americký řetězec Pizza Hut zavírá své pobočky v Libanonu. Coca-Cola již odešla

Řetězec Pizza Hut oznámil, že „s těžkým srdcem“ opouští zemi po 27 letech působení na trhu. Vzhledem ke složité hospodářské situaci v Libanonu nebyl Pizza Hut nadále schopen nabízet své výrobky nejvyšší kvality, a proto byl nucen uzavřít celou svoji síť v Libanonu.


4.6.2021

V Rusku začalo platit povinné označování sýrů a zmrzliny

Od 1. června 2021 začalo v Rusku platit povinné označování mléčných produktů – v této etapě se týká kategorie sýrů a zmrzliny. Doposud označování mléčné produkce probíhalo ve zkušebním režimu a pouze na dobrovolné bázi.


4.6.2021

Emirátské Ministerstvo klimatických změn a životního prostředí redukuje další poplatky týkající se zemědělství

Emirátské Ministerstvo klimatických změn a životního prostředí od 1. května 2021 zásadně změnilo poplatky u více než 50 služeb pro zemědělce. Pokračování v úpravách služeb nabízených tímto ministerstvem podnikatelů má vést ke stimulaci obchodních aktivit, které pod ně spadají.


4.6.2021

Doručování potravin dronem je v USA už realitou

Izraelsko-americká společnost Flytrex rozšiřuje svůj program doručování zboží pomocí dronů ve městě Fayetteville ve státě Severní Karolína poté, co získala povolení Federálního úřadu pro letectví (FAA) k přeletům nad lidmi. Drony tak budou doručovat objednávky z řetězce Walmart a dalších místních obchodů. Jde zatím o geograficky omezenou službu.


28.5.2021

Almatinský region na první místě zemědělského rozvoje v Kazachstánu

Podle tiskové služby akima (guvernéra) regionu Almaty, se Almatinský region stává jedním z nejaktivnějších regionů, pokud jde o realizaci národních projektů v oblasti zemědělství na období 2022–2026.


28.5.2021

Zvýšení ceny a dovozu cukru na Ukrajině

Cena cukru na Ukrajině neustále roste. V průběhu dubna 2021 vzrostla cena kilogramu cukru o 1,25 UAH (v maloobchodě tak stojí 25,63 UAH/kg) a ve srovnání s dubnem 2020 (15,14 UAH/kg) vzrostla o 10,5 UAH.


28.5.2021

Ptačí chřipka je v Japonsku po sedmi měsících téměř u konce

V období od listopadu 2020 do května 2021 se vysoce patogenní ptačí chřipka objevila v 18 japonských prefekturách včetně prefektur Čiba a Ibaraki, vyznačující se právě chovem drůbeže.


28.5.2021

Libanonské lahůdky lákají spotřebitele po celém světě

Deník Financial Times nedávno zveřejnil žebříček Top 50 světových prodejen delikates z celého světa, kde se umístily 2 libanonské obchody. Prvním ze dvou libanonských obchodů s potravinami a pochutinami na tomto seznamu je společnost Aziz Delicatesse, po desetiletí tradiční libanonský rodinný podnik se dvěma prodejnami v centru Bejrútu, Libanonu.


28.5.2021

Zbývá pár posledních dní k registraci do soutěže o nejlepší řešení globálního nedostatku pitné vody

Mezinárodní soutěž probíhající ve Spojených arabských emirátech zvaná Mohammed bin Rashid Al Maktoum Global Water Award se blíží. Již třetí ročník velmi zajímavé akce pro inovativní podnikatele, studenty a vědce uzavírá přihlášky během několika dnů.


28.5.2021

Aktuální trendy v oblasti produktů ekologického zemědělství v USA

Pandemie koronaviru zásadním způsobem ovlivnila životy většiny lidí a řadu ekonomických odvětví poznamenala velmi negativně. Existují však obory, které z nastalé situace těží určité výhody. Mezi ně spadá i prodej biopotravin.

zobrazit po