přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
16.7.2021

Plán výstavby a modernizace skladů zeleniny v Kazachstánu

Hlava státu Kassym-Jomart Tokajev pověřil vypracováním plánu výstavby a modernizace skladů zeleniny. Nejpalčivějším problémem byl růst cen potravin. Nárůst cen společensky významných potravinářských výrobků tak od začátku roku činil 9,6 %.


16.7.2021

Meziroční nárůst agrárního exportu Ruska za první polovinu roku o 18 %

Podle statistik k 11. červenci 2021 vyrostl ruský agrární export o 18 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a dosáhl hodnoty 15,6 mld. USD. Pro letošní rok Rusko počítá, že agrární export bude ve výši 30 mld. USD, což je podobně jako v loňském roce.


16.7.2021

I přes úspěšné očkování většiny populace, omezuje emirát Abú Dhabí provoz po vzoru loňského roku

Není to tak dávno, kdy se úspěšně prezentovalo, že bylo více jak 93 % produktivní populace v tomto emirátu očkováno. Pro popohnání váhajících se rozhodlo, že od 20. srpna bude většina aktivit přístupná pouze očkovaným.


16.7.2021

Srbsko hledá investory do zpracování zemědělské produkce

Jak uvedl Marko Majstorović, poradce srbského ministra zemědělství, Srbsko hledá investory do zpracování zemědělské produkce. Zahraničí investory je připraveno podpořit různými daňovými úlevami a jinými druhy podpory.


9.7.2021

Situace na ukrajinském trhu s mlékem

Během roku došlo na Ukrajině k cenovým výkyvům u mléka a mléčných výrobků. Pro zajištění potřebného množství mléčných výrobků na domácím trhu by mělo být zpracováno 6 mil. tun mléka, z toho 5 mil. tun pro domácí spotřebu a 1 mil. tun na vývoz.


9.7.2021

Šampaňské už jedině to ruské

Rusko přijalo 3. července 2021 změny v zákoně O pěstování a výrobě vína, které mají za cíl nastavit pravidla v tomto oboru a především co nejvíce pomoci domácím ruským producentům. Jedna z nejkontroverznějších částí, která má mezinárodní dopad, je ta, která se týká šampaňského/šumivého vína.


9.7.2021

Jaké problémy v mezinárodní přepravě způsobil Covid-19

Nejen od firem, ale i od přátel, často slyším otázku, co vlastně Covid-19 na poli mezinárodního obchodu způsobil. Nemusím zmiňovat často probíraná témata v médiích, jako jsou neskutečné problémy uvnitř firem a různé přístupy jednotlivých států.


9.7.2021

Kvůli výskytu listérie musí být z amerického trhu staženo téměř 4 tis. tun kuřecího masa

Americká společnost Tyson Foods stahuje z trhu téměř 4 tisíce tun mraženého kuřecího masa (tepelně zpracovaného), které mohlo být kontaminováno bakterií listérie. Maso a výrobky z něj bylo údajně zpracováno v závodě ve městě Dexter (stát Missouri) a pochází z období od konce prosince 2020 do poloviny dubna 2021.


2.7.2021

Meziroční snížení dovozu drůbežího masa z Ukrajiny do EU o 55 %

Ukrajina se umístila na 3. místě v žebříčku vývozců kuřat do EU za období leden až duben r. 2021. Dokládá to zpráva Evropské komise.


2.7.2021

Srbsko očekává nižší úrodu ovoce

V Srbsku se letos kvůli nepříznivému počasí na počátcích vegetace očekává nižší úroda ovoce a to 20 až 30 procent v závislosti na druhu a odrůdě. Například u švestek se očekává úroda nižší dokonce o polovinu a u malin okolo 30 procent.


2.7.2021

Arabské země vytváří první regionální drůbežářskou unii

Jedenáct Arabských zemí se během německého virtuálního workshopu EuroTier Animal Farm dohodlo na vytvoření první regionální drůbežářské unie - Union of Arab Poultry Producers (UAPP). Mezi zakládající členy patří Saudská Arábie, Bahrajn, Alžír, Maroko, Egypt, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Súdán, Tunisko a Spojené arabské emiráty.


2.7.2021

Rusko zvažuje zavedení speciální daně u sladkých nápojů

Téma vyššího zdanění sladkých nápojů je v Rusku aktuální již po několikáté. Aktuálně jsou posuzovány dvě varianty – zavedení procentní daně („akcízu“) z ceny nápoje nebo daně odvíjející se od množství obsaženého cukru. Jedná se o iniciativu ruské vlády, kterou ale příliš nepodporuje ministerstvo zemědělství ani výrobci nápojů.


25.6.2021

Za české účasti proběhly ve dnech 23. – 25. června 2021 v Kazachstánu mezinárodní zemědělské veletrhy AgriTek a FarmTek

Ve dnech 23. – 25. června 2021 proběhly v Kazachstánu mezinárodní zemědělské veletrhy AgriTek a FarmTek, které byly zaměřené na živočišnou a rostlinnou výrobu.


25.6.2021

Zrušení moratoria na prodej zemědělské půdy od 1. července 2021

Od 1. července 2021 bude na Ukrajině zrušeno moratorium na prodej zemědělské půdy. Cena za hektar půdy se bude pohybovat od 1 do 1,2 tis. USD.


25.6.2021

Budování vertikálních krytých farem ve Spojených arabských emirátech nepolevilo

Tento týden jedna z nejslavnějších firem vertikálního farmaření ohlásila začátek výstavby nových farem a výzkumného centra na území emirátu Abú Dhabí. Jde o americkou firmu AeroFarms, která během posledních let opakovaně vyhrává mezinárodní soutěže zaměřené na zemědělské inovace a vlastní celou škálu patentů.


18.6.2021

Zvýšení transparentnosti zemědělských dotací v Kazachstánu

Na základě pokynu prezidenta Kazachstánu začne Protikorupční agentura provádět rozsáhlou analýzu dotací, které byly poskytované v oblasti zemědělství.


18.6.2021

Návrh na zvýšení spotřební daně na pivo o 5 %

Na Ukrajině se připravuje zákon č. 5600, kterým se mění ukrajinský daňový zákoník. Návrh zákona plánuje zvýšit sazbu spotřební daně na pivo o cca 5 %.


18.6.2021

Žebříček největších producentů mléka v Rusku

Organizace Milknew společně s Národním svazem producentů mléka a konzultační společností „Streda consulting“ sestavili žebříček největší producentů mléka v Rusku pro rok 2020.


18.6.2021

Jaká je budoucnost amerického maso-zpracujícího průmyslu po hackerském útoku?

V posledních několika letech narušily chod amerického maso-zpracujícího průmyslu hned 3 pohromy – požár (závod v Holcombu, Kansas v roce 2019), pandemie covid-19 a nyní kybernetický útok. Tyto tři události pouze dokladují, jak je tento sektor vysoce koncentrovaný a disponuje jen malým prostorem pro případné chyby.


18.6.2021

Nástup ruských potravinářských firem na srbský trh

Rusko se z klasického dovozce potravin stává jejich vývozcem, o čemž svědčí i snaha o umístění své produkce na srbském trhu. Ve dnech 29. 6. - 1. 7. 2021 proběhne v bělehradském hotelu Hayatt Regency prezentace ruských potravinářských firem, na které se představí výrobci rostlinných olejů, cukrovinek, mléčných výrobků, masných výrobků, nápojů ale také pet food produkce.

zobrazit po