Poskytnuté informace na žádosti o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. - za měsíc březen 2020

9. 4. 2020

Poskytnuté informace na žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. - za měsíc březen 2020

 

Dotaz:
Žádám Vás o informaci ve smyslu Zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím o sdělení následujícího:
V jaké fázi řízení se v současné době nachází žádost číslo 129D29300 1068. Jedná se o žádost o poskytnutí podpory pro akce realizované v rámci programu 129 290 Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích.
Jedná se o žádost Městysu Ročov.
Zda je žádost schválena, odmítnuta či pozastavena?
Jsou všechny dodané podklady kompletní či je žádost nějakým způsobem dožádána?
Pokud je žádost dožádána, jaký je poslední termín dodání podkladů?
Děkuji předem za poskytnuté informace.


Odpověď:
K Vaší žádosti ze dne 3. března 2020 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, uvádím následující.
Při kontrole předložené žádosti číslo 129D29300 1068 bylo zjištěno, že žádost není kompletní. Požádali jsme o doplnění následujících dokladů:
- Opravu uvedení a nacenění parametrů v krycím listě (formulář H),
- Formulář EDS – musí být vypsané parametry, veškeré práce musí být uvedeny jako investiční, což neodpovídá doloženému rozpočtu,
- Uvedení investiční práce na nádrži,
- Chybí hydrotechnické výpočty pro Qn.
Dále bylo upozorněno, že náklady D2 na „prodloužení vodovodního řadu“ (přípojka vody SO 02) a veškeré náklady spojené s tímto vodojemem nejsou pro tento program akceptovány jako uznatelné náklady, a nejsou předmětem dotace.
Výzva k doložení požadovaných dokladů byla zaslána elektronicky městysu Ročov dne 20. února 2020 s uvedením termínu doplnění „bez zbytečného odkladu“. Prozatím jsme od městyse požadované dokumenty neobdrželi.

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb.
Podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, žádám o poskytnutí návrhů, které ministru zemědělství dle § 32 odst. 7 zákona č. 321/2004 Sb. došly ke jmenování na uvolněné místo člena Rady Vinařského fondu, jehož členství v Radě vzniklo 1.4.2020 a zanikne uplynutím čtyřletého funkčního období.

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství obdrželo dne 4. března 2020 Vaši žádost podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ve které žádáte o poskytnutí „návrhů, které ministru zemědělství dle § 32 odst. 7 zákona č. 321/2004 Sb. došly ke jmenování na uvolněné místo člena Rady Vinařského fondu“.
K výše uvedenému požadavku Vám sděluji, že výzva k podání návrhů byla zveřejněna veřejnou vyhláškou na úřední desce Ministerstva zemědělství, též způsobem umožňující dálkový přístup. Lhůta v délce 30 dní pro podání návrhů podle § 32 odst. 7 zákona č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o vinohradnictví a vinařství), ve znění pozdějších předpisů stále běží, a to až do 30. března 2020. Z tohoto důvodu Vám v současné době nemůžeme poskytnout seznam návrhů, protože není doposud kompletní.

 

Dotaz:
Žádost o informace
Úvodem bych Vám ráda poděkovala za vyhovění naší žádosti o informace o platech a odměnách v loňském roce, Vaší spolupráce si velmi vážíme. Platy, jež jste nám poskytli, jsou nyní k nalezení na stránkách www.platytopuredniku.cz, společně s platy nejvyšších státních úředníků drtivé většiny institucí, které jsme o platy žádali, a které platy rovněž poskytly.
Projekt nyní pokračuje i v tomto roce, proto si dovoluji se na Vás opět obrátit v rámci projektu transparentního informování veřejnosti o odměnách nejvyšších státních úředníků, a na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, požádat o poskytnutí následujících informací:
• informace o výši veškerých vyplacených platů (včetně, avšak nikoli výlučně, osobního ohodnocení a všech příplatků), odměn (včetně, avšak nikoli výlučně odměny řádné, mimořádné a odměny za plnění cílových úkolů), jiných příjmů a benefitů spojených s výkonem funkce (včetně, avšak nikoli výlučně, odměny za působení v dozorčích orgánech a naturální požitky – nepeněžitý příjem spočívající v užívání služebního vozidla, poskytnuté ubytování), zdůvodnění mimořádné odměny, počet odpracovaných měsíců u osob na pozicích:
- ministr zemědělství
- náměstek člena vlády I
- státní tajemník
- náměstek pro řízení sekce právní a informačních technologií
- náměstek pro řízení sekce pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání
- náměstek pro řízení sekce vodního hospodářství
- náměstek pro řízení sekce lesního hospodářství
- náměstek pro řízení sekce zemědělských komodit, zahraničních vztahů a ekologického zemědělství
- náměstek pro řízení sekce potravinářských výrob – Úřadu pro potraviny
a to za kalendářní rok 2019 (vyplacených, resp. poskytnutých v souvislosti s výkonem výše uvedené pozice, resp. funkce za období od 1.1.2019 do 31.12.2019).
Prosím o poskytnutí ve struktuře pozice – sekce –plat–odměny– jiné funkční požitky– zdůvodnění mimořádné odměny – počet odpracovaných měsíců
Veřejně dostupné informace o platech nejvyšších státních úředníků zlepšují transparentnost veřejné správy v České republice, což je oblast veřejného zájmu. Transparentnost ve veřejné správě je jedním z hlavních prostředků boje proti korupci (viz např. Mungiu-Pippidi, Alina. 2015. “Public Integrity and Trust in Europe.” Berlin: European Research Centre for Anti-Corruption and State-Building (ERCAS), UN. 2014. “E-Government Survey.” United
Nations). Informace o platu nejvyšších veřejných činitelů jsou veřejně přístupné na vládních webových stránkách ve většině demokratických států (např. USA, Spojené království, Německo, Estonsko a další); v České republice však tyto informace nejsou centralizovaně volně přístupné. Navíc, bohužel, neexistuje dosud žádná iniciativa, která by zveřejňovala tyto informace (existují pouze jednotlivé případy především prostřednictvím sdělovacích prostředků). Projekt žadatelky si tudíž klade za cíl podávat veřejnosti informace o platech nejvyšších státních činitelů a úředníků, tento projekt tudíž přispívá k diskuzi o věcech veřejného zájmu. Tento projekt je podporován Velvyslanectvím Spojených států Amerických v rámci programů týkajících se protikorupčních opatření (grantem U.S. Embassy Small grants).
Plním funkci tzv. „společenského hlídacího psa“ jelikož tyto informace zpřístupňuji široké veřejnosti na webovém portálu, jehož adresa je uvedena níže. Sama se, jakožto autorka projektu a osoba zodpovědná za řízení projektu, propagaci a údržbu webových stránek, dlouhodobě zabývám problematikou korupce a na téma korupce v postkomunistických zemích a možných způsobů snižování korupce v těchto zemích jsem napsala disertační práci v rámci doktorandského studia na Univerzitě Karlově v Praze. Zároveň jsem působila jako visitingdoktorand na univerzitě HertieSchoolofGovernance pod vedením jedné z největších odbornic na problematiku korupce – Aliny Mungiu-Pippidi. V současnosti pracuji jako výzkumný pracovník Sociologického ústavu Akademie věd. Mám zkušenosti s organizací a řízením projektů, zejména projektů, které kombinují analýzu dat a občanskou angažovanost, např. jsem byla projektovým manažerem volebnikyvadlo.cz, jehož cílem je podporovat hlasování ve volbách a znalosti o předvolebních průzkumech. Zároveň jsem hlavním výzkumníkem několika akademických grantů týkající se korupce, a přednášejícím na mnoha mezinárodních konferencích (ECPR, ESA, ESS).
Vámi poskytnuté informace budou v souladu s podmínkami projektu, uvedeného výše, zveřejněny na veřejně přístupném internetovém portálu, určeném k informování veřejnosti o věcech veřejného zájmu, jehož adresa je www.platytopuredniku.cz. Stejně tak bude případně zveřejněn údaj o neposkytnutí informace. Vzhledem k tomu, že informace tohoto druhu nejsou pravidelně zveřejňovány v České republice žádným jiným subjektem (institucí vládního nebo nevládního charakteru), než žadatelem na výše uvedené internetové adrese, je splněna podmínka, že žadatel plní poslání dozoru veřejnosti ve věci veřejného zájmu (vynakládání veřejných prostředků na platy a odměny státních zaměstnanců) v intencích nálezu Ústavního soudu České republiky sp.zn. IV. US 1378/16 ze dne 17. 10. 2017.
Prosím o zaslání uvedených informací v anonymizované podobě, bude-li anonymizace nutná. Pokud jste nám loňský rok posílali anonymizované informace, tak prosíme o zachování pojmenování jednotlivých pozic (například pozice A, B), aby bylo možné srovnání v čase. Informace prosím zašlete datovou schránkou nebo poštou na níže uvedenou datovou schránku/adresu. V případě dotazů se na mě můžete obrátit na adrese info@platytopuredniku.cz. V případě, že by poskytnutí informace vyžadovalo náklady převyšující v souhrnu 1.000,- Kč, prosím kontaktujte mne.
Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.

Odpověď:
Na základě Vaší žádosti o poskytnutí informací v rámci projektu transparentního informování veřejnosti o odměnách nejvyšších státních úředníků a ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vám v příloze zasílám seznamy s hrubými platy, odměnami a odměnami za působení v dozorčích orgánech nejvyšších státních úředníků Ministerstva zemědělství, které jim byly vyplaceny v souvislosti s výkonem uvedených funkcí v období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019, včetně zdůvodnění udělení mimořádných a cílových odměn.
Jiné peněžité příjmy a benefity spojené s výkonem funkcí nebyly poskytovány. K výkonu funkcí ve vyjmenovaných pozicích jsou nejvyšším státním úředníkům ve smyslu čl. 10 směrnice č. 1/2017 ministra zemědělství pro provoz služebních vozidel a používání vlastních vozidel zaměstnanců Ministerstva zemědělství ke služebním a pracovním cestám k dispozici služební vozidla.
(Přílohy: 1. Funkce a zdůvodnění odměn MZe 2019; 2. Pozice s platy a odměnami MZe 2019)

 

Dotaz:
Dobrý den, dovoluji si reagovat na vyřízení mé žádosti o poskytnutí informací podle zák. č. 106/1999 Sb.: Vaše odpověď je ze dne 25. února 2020, č.j. 9752/2020-MZE-11121:
Ve své odpovědi jste mne odkázali ve smyslu us.t § 6 naposledy vzpomenutého zákona na internetovou doménu: http://portal.mze.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ .
Bohužel ani po opakovaných pokusech nelze předmětný odkaz rozkliknout (zobrazit), proto vás prosím o vyřízení mé žádosti cestou slovní, tedy zaslání odpovědí na mnou položené otázky.

 

Odpověď:
Ministerstvo zemědělství (dále jen „ministerstvo“) obdrželo dne 11. března 2020 Vaši žádost podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, v níž opětovně požadujete poskytnutí informace, zda jsou parcely KN xxxx v katastrálním území Mstětice a KN xxx v k. ú. Zeleneč, vedeny v evidenci půdy podle zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, a jaké údaje se ke každé z předmětných parcel vedou.
K této první části otázky jsem Vám již informace poskytl, odpověď tedy zůstává stejná.
Dále jste požadoval sdělení, kdo (jméno, příjmení/název právnické osoby, rodné číslo/identifikační číslo, bydliště/sídlo) tuto půdu (tyto parcely) zemědělsky obhospodařuje za účelem poskytování dotací pro výkon zemědělské činnosti a od jakého data. K této otázce Vám byl poskytnut odkaz. Nyní Vám tedy zasílám požadované informace.
Parcelu KN xxxx v k. ú. Mstětice obhospodařuje již od zavedení evidence půdy tj. od roku 2003, společnost AGROMASO spol. s r. o., sídlem Dřevčice 136, 250 01, IČO: 45149143. Parcelu KN xxx v k. ú. Zeleneč obhospodařuje společnost Křížek s. r. o., Mstětická 497, 250 91 Zeleneč, IČO: 05554888, a to od 26. 1. 2017. Na pachtovní smlouvy a další informace ohledně dotací se musíte obrátit na Státní zemědělský intervenční fond, oddělení příjmu žádostí a LPIS, pracoviště Praha, Slezská 100/7, 120 00. Těmito informacemi Ministerstvo zemědělství nedisponuje.

 

Dotaz:
Žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů
Ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím zdvořile žádám o poskytnutí následujících informací týkajících se přídělových listin.
- Archivovalo Ministerstvo zemědělství ČR přídělové listiny z období tzv. první republiky mezi lety 1918 a 1938?
- Disponuje Ministerstvo zemědělství přídělovou listinou ze dne 8. června 1937, č.j. 209.458/37-IX/7-19 (může též být č.j. 200.458/37-IX/7-19), popřípadě byla tato listina archivována, pokud ano, tak v jakém archivu se nyní nachází?
- Pokud se výše uvedená listina nachází u poskytovatele informace, zdvořile žádám o její anonymizovanou kopii.

 

Odpověď:
K Vaší žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ve které požadujete informace k přídělovým listinám z období tzv. první republiky mezi lety 1918 až 1938 a dále, zda Ministerstvo zemědělství disponuje přídělovou listinou ze dne 8. června 1937, č.j. 209.458/37-IX/7-19 (může též být č.j.200.458/37-IX/7-19) a poskytnutí její anonymizované kopie, Vám sděluji následující.
Ministerstvo zemědělství přídělové listiny z první pozemkové reformy (období tzv. první republiky) nearchivovalo. Ve Správním archivu Ministerstva zemědělství byly uloženy doklady týkající se pozemkového majetku, který podléhal revizi první pozemkové reformy podle zákona č. 142/1947 Sb., o revizi první pozemkové reformy, kdy v některých spisech byly vzácně přiloženy i přídělové listiny z první pozemkové reformy. Tyto doklady již byly předány k trvalému uložení do Národního archivu, Archivní 4, 149 01 Praha 4. 
Dovoluji si Vám doporučit obrátit se na Národní archiv, kde by měly být přídělové listiny z první pozemkové reformy uloženy. 

 

Dotaz:
Dovolím si vás požádat o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Jedná se mi o národní dotační program 19.A Podpora na účast producentů a zpracovatelů mléka v režimu jakosti Q CZ. Žadatelem tohoto dotačního programu může být rovněž velký podnik, ovšem musí doložit, že je pro něho podpora nezbytná a má motivační účinek.
Rád bych se Vás dotázal:
1) Kolik žádosti o tento dotační program předložily od roku 2014 do současnosti velké podniky.
2) Kolik z těchto žádosti velkých podniků (od roku 2014) úspěšné doložilo, "že je pro ně podpora nezbytná a má motivační účinek"?

Odpověď:
Dne 12. března 2020 jste se obrátil na Ministerstvo zemědělství s žádostí o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů. K Vaším dotazům ohledně počtu žádostí velkých podniků v rámci dotačního programu 19.A. Podpora na účast producentů a zpracovatelů mléka v režimu jakosti Q CZ uvádím následující.
K otázce č. 1) Kolik žádosti o tento dotační program předložily od roku 2014 do současnosti velké podniky, uvádím, že podpory na dotační program byly vypláceny od roku 2016. Z celkových 3 675 podaných žádostí od roku 2016 do 2019 podaly velké podniky 336 žádostí.
K otázce č. 2) Kolik z těchto žádosti velkých podniků (od roku 2014) úspěšné doložilo, že je pro ně podpora nezbytná a má motivační účinek, uvádím, že za 4 roky byly dotace proplaceny celkem 330 velkým podnikům, které splnily podmínky pro platbu dotace.

 

Dotaz:
Žádám Vás o poskytnutí informací dle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím
Žádám o poskytnutí informací u VZ vítězná firma: Ivy Street s.r.o. , poskytnutí ostatních nabídek firem u této VZ a jejich cenové nabídky a jakým způsobem byli osloveni.
Předmětem smlouvy je zpracování komplexního posouzení možností implementace opatření vedoucích k energetickým úsporám v sektoru zemědělství včetně deskripce aktuálního stavu v předmětné oblasti.
V případě úhrady nákladů spojených s poskytnutím informací prosím sdělte na email, jakým způsobem mám náklady za poskytnutí informací uhradit.


Odpověď:
K Vaší žádosti ze dne 18. března 2020 o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, týkající se veřejné zakázky „Monitoring stavu a možnosti uplatnění energetických opatření v sektoru zemědělství v rámci diverzifikace příjmů“, Vám sděluji následující.
Zadavatelský útvar elektronicky poptal nezávazné cenové nabídky 3 potencionálních dodavatelů, které Vám níže uvádím:
- Ivy Street s. r. o., 950.000,- (Nabídková cena bez DPH)
- Opus Consulting s. r. o., 1.200.000,- (Nabídková cena bez DPH)
- VIP Capital s. r.o., 1.160.000,- (Nabídková cena bez DPH).

 

Dotaz:
S odkazem na ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném pnstupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů žádám o poskytnutí níže uvedených informací:
• přehled pošty doručené na ministerstvo a pošty odeslané z ministerstva, jejímž odesilatelem/adresátem byl Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. se sídlem Brno, Hudcova 70, IČ: 00027162 (dále jen „ústav"), a to za období od 8. dubna 2017 do 4. září 2019;
• sdělení, zda vedení ústavu za výše uvedené období neodpovědělo na některou žádost ministerstva, popřípadě kdy k tomu došlo a čeho se taková žádost týkala.
V této souvislosti podotýkám, že se na ministerstvo jako na státní orgán vztahuje tzv. plná informační povinnost a je jeho povinností mi shora požadované informace poskytnout.

 

Odpověď:
V reakci na Vaši žádost o informaci podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vám k první části Vašeho dotazu zasílám přehled korespondence mezi Ministerstvem zemědělství a Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, v. v. i. za období od 8. dubna 2017 do 4. září 2017.
Ke druhé části Vaší žádosti uvádím, že Ministerstvo zemědělství neeviduje za toto období žádnou žádost, na kterou by nebylo ze strany Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. odpovězeno.
(Přílohy: 1. přehled odeslané korespondence; 2. přehled doručené korespondence)

 

Dotaz:
Jménem české redakce deníku The Epoch Times posílám dotazy k fungování skupiny CAFAB, katalogu "nových potravin" a MZe na základě zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.
Popis (retrospektiva) konkrétního případu a dotaz k němu:
 5. 12. 2005 - informovala ČR prostřednictvím českého zástupce poradní skupiny CAFAB ostatní členy skupiny, že houbu Outkovku pestrou (Coriolus versicolor) považuje za potravinu nového typu. (zdroj)
 25. 7. 2006 – vydal Státní zdravotní ústav (SZÚ) odborný posudek k posouzení nezávadnosti doplňků stravy Cordyceps, Coriolus a Reishi-lingzhi. (zdroj - SZÚ zde uvádí, že Coriolus není na seznamu „nových potravin“)
 17. 8. 2006 - vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR souhlas s uvedením do oběhu doplňků stravy s názvy 1. Cordyceps, 2. Coriolus, 3. Reishi-lingzhi. (zdroj)
Epoch Times není známo, kdy se Coriolus objevil na seznamu „nových potravin“ a kdy přesně to český zástupce CAFABu na Ministerstvu zdravotnictví ČR (pracovník Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a jeho Centra zdraví, výživy a potravin) zjistil, a vyrozuměl o tom SZPI ale...
 11. prosince 2013 - na základě vyrozumění od Ministerstva zdravotnictví o tom, že je Coriolus na seznamu nových potravin, vydala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), Inspektorát v Praze opatření k zákazu prodeje potravin a doplňků stravy obsahujících Coriolus versicolor. (zdroj)
22. června 2017 - Městský soud v Praze vydává rozhodnutí, v němž uvádí, že: „Rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví z roku 2006 je stále v platnosti, neboť nebylo v zákonem předepsaném řízení zrušeno či nahrazeno… Katalog potravin nového typu – CAFAB, o který se opatření SZPI ve svém zdůvodnění opírá, není produktem legislativního procesu, tudíž není možno jej považovat za součást legislativního rámce ČR, resp. EU, a tudíž není možno o něj opírat legislativní odůvodnění rozhodnutí.“
Od 22. června 2017 do 16. března 2020 – SZPI stále prodlužuje zákaz prodeje potravin a doplňků stravy obsahujících Coriolus versicolor.
DOTAZY:
A) Vyrozuměl český zástupce CAFABu o výsledcích výše uvedeného odborného posudku SZÚ skupinu CAFAB nebo EFSA nebo jiné subjekty EU? Pokud ne proč? Pokud ano kdy?
B) Coriolus versicolor je v roce 2020 na seznamu "nových potravin", ale byl k němu vydán odborný posudek SZÚ již v roce 2006 o jeho nezávadnosti a jeho distribuce byla schválena Ministerstvem zdravotnictví již v roce 2006. Jaký je nyní postoj MZe k distribuci potravin (doplňků stravy) obsahujících Coriolus? Zakazuje EFSA nebo MZe či jiný právně závazný krok prodej Coriolu na území ČR? Pokud ano jaký?
C) Pokud není katalog CAFAB právně závazný (jak Epoch Times sdělilo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství), jak je možné, že na jeho základě provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce zákaz prodeje Coriolu, a to i přes výše uvedený posudek SZÚ a schválení Ministerstva zdravotnictví? Děkuji za objasnění opodstatnění kroků SZPI - na základě čeho vydala SZPI zákaz prodeje Coriolu?
D) Kdy se Coriolus versicolor objevil na seznamu „nových potravin“? Prosím o poskytnutí přesného data.
E) Kdy přesně český zástupce CAFABu na Ministerstvu zdravotnictví ČR (pracovník Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a jeho Centra zdraví, výživy a potravin) vyrozuměl SZPI o tom, že byl Coriolus versicolor umístěn na seznam katalogu "nových potravin"? Prosím o přesné datum a přesné znění tohoto vyrozumění.
F) SZPI po rozhodnutí soudu ze dne 22. června 2017 stále pokračuje v zakazování prodeje potraviny Coriolus versicolor. Na základě čeho tak činí?
G) Znamená to, že jsou zmiňovaný odborný posudek SZÚ a schválení Ministerstva zdravotnictví z roku 2006 neplatné? Pokud jsou neplatné, kdy a kým byly zrušeny?

Odpověď:
V návaznosti na Vaše dotazy ze dne 20. března 2020 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vám zasílám následující odpovědi:
„A) Vyrozuměl český zástupce CAFABu o výsledcích výše uvedeného odborného posudku SZÚ skupinu CAFAB nebo EFSA nebo jiné subjekty EU? Pokud ne proč? Pokud ano kdy?“
Za dobu, kdy je agenda nových potravin řešena Ministerstvem zemědělství (t. j. od 1. 1. 2015), český zástupce o výsledcích odborného posudku SZÚ ani CAFAB ani EFSA nevyrozuměl, protože tento posudek neosvědčuje splnění požadavků nařízení EP a R (ES)
č. 258/1997 a je z pohledu tohoto nařízení i z pohledu nařízení EP a R (EU) 2015/2283 o nových potravinách irelevantní. Zda o tomto stanovisku informoval český zástupce v době, kdy byla agenda řešena Ministerstvem zdravotnictví, nejsou informace.
„B) Coriolus versicolor je v roce 2020 na seznamu "nových potravin", ale byl k němu vydán odborný posudek SZÚ již v roce 2006 o jeho nezávadnosti a jeho distribuce byla schválena Ministerstvem zdravotnictví již v roce 2006. Jaký je nyní postoj MZe k distribuci potravin (doplňků stravy) obsahujících Coriolus? Zakazuje EFSA nebo MZe či jiný právně závazný krok prodej Coriolu na území ČR? Pokud ano jaký?“
Ministerstvu zemědělství není známo, že by nějaký subjekt na evropské úrovni doložil historii konzumace ve významné míře před 15. květnem 1997, proto je v EU Coriolus versicolor považován za potenciální novou potravinu/novou složku potravin, která ještě neprošla řádným schvalovacím procesem v souladu s nařízením (EU) 2015/2283. Z toho důvodu je náhled MZe stejný – doplňky stravy s houbou Coriolus versicolor obsahují nepovolenou novou složku a jsou uváděny na trh v rozporu s příslušným evropským právním předpisem, konkrétně s čl. 6 (2) nařízení (EU) 2015/2283 o nových potravinách.
„C) Pokud není katalog CAFAB právně závazný (jak Epoch Times sdělilo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství), jak je možné, že na jeho základě provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce zákaz prodeje Coriolu, a to i přes výše uvedený posudek SZÚ a schválení Ministerstva zdravotnictví? Děkuji za objasnění opodstatnění kroků SZPI - na základě čeho vydala SZPI zákaz prodeje Coriolu?“
Jak bylo již zmíněno (viz výše), žádný subjekt v celé EU nedoložil historii konzumace ve významné míře před 15. květnem 1997, proto je houba považována za potenciální novou potravinu. Tato informace je veřejně dostupná v katalogu nových potravin, který je prvním zdrojem informací o statusu potraviny pro provozovatele potravinářských podniků a dozorové orgány členských států. Na základě toho je zřejmé, že před jejím uvedením na trh musí subjekt doložit historii konzumace (požádat o konzultační proces v souladu s čl. 4 nařízení (EU) 2015/2283) nebo požádat o povolení k uvádění na trh v souladu s nařízením (EU) 2015/2283 o nových potravinách. Žádost o konzultační proces pro Coriolus versicolor dosud podána nebyla, žádný subjekt tedy dosud nepředložil informace, na jejichž základě by bylo možné konstatovat, že se nejedná o novou potravinu ve smyslu nařízení (EU) 2015/2283 o nových potravinách.
„D) Kdy se Coriolus versicolor objevil na seznamu „nových potravin“? Prosím
o poskytnutí přesného data.“
Coriolus versicolor je v katalogu nových potravin označen jako „nový“ od
7. července 2006.
„E) Kdy přesně český zástupce CAFABu na Ministerstvu zdravotnictví ČR (pracovník Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a jeho Centra zdraví, výživy a potravin) vyrozuměl SZPI o tom, že byl Coriolus versicolor umístěn na seznam katalogu "nových potravin"? Prosím o přesné datum a přesné znění tohoto vyrozumění.“
O tomto byla SZPI vyrozuměna dopisem Ministerstva zdravotnictví ze dne
11. listopadu 2013, kterým Ministerstvo zdravotnictví upozornilo firmu PRAGON s.r.o. na uvádění neschválené složky potravin na trh. Tento dopis byl zaslán SZPI na vědomí.
„F) SZPI po rozhodnutí soudu ze dne 22. června 2017 stále pokračuje v zakazování prodeje potraviny Coriolus versicolor. Na základě čeho tak činí?“
Viz odpověď na otázku C.
„G) Znamená to, že jsou zmiňovaný odborný posudek SZÚ a schválení Ministerstva zdravotnictví z roku 2006 neplatné? Pokud jsou neplatné, kdy a kým byly zrušeny?“
V tomto konkrétním případě požadujete názor ministerstva a nikoliv poskytnutí již existující a tedy obecně vydatelné informace. Podle § 2 odst. 4) zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.

 

Dotaz:
Žádost informace podle zákona č. 106/1999 Sb.
Podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vás tímto žádám o poskytnutí informací vztahujících se ke schůzce pana náměstka J. Š. s poslancem P. J.. která se konala v Poslanecké sněmovně dne 23.102019, za účasti dalších zástupců Ministerstva zemědělství, Ministerstva zahraničních věcí a s účastí svazů a reprezentantů českých firem.
Žádám tímto, jako český občan, podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, o poskytnutí následujících informací:
1. Žádám o poskytnutí informací uvedených v zápisu ze schůzky náměstka ministra zemědělství Ing. J. Š s poslancem P. J., s účastí svazů a firem, která
se konala 23. října 2019 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Odpověď:
Na základě Vaší žádosti ze dne 24. března 2020 podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, Vám níže zasílám souhrnné informace z jednání náměstka ministra zemědělství J. Š. s poslancem PS PČR P. J. za účasti zástupců zájmových svazů a firem a Ministerstva zahraničních věcí uskutečněného dne 23. října 2019.
Cílem jednání bylo vyslechnout názory a zkušenosti jednotlivých subjektů zapojených do proexportních projektů Ministerstva zemědělství v Brazílii (Český svaz pivovarů a sladoven, Hospodářská komora, Svaz pěstitelů chmele, fa Bohemia Hop). Dle názoru poslance J.nebyly realizované projekty úspěšné a účastnil se jich nízký počet firem. Přítomné oborové svazy a firmy však na jednání jednoznačně potvrdily pozitivní výsledky uskutečněných pivovarnických projektů a projevily zájem na pokračování obdobných projektů PROPED i do budoucna. 
Dle dohody na jednání bude společným cílem příštích aktivit v oblasti piva a pivovarnictví v Brazílii financovaných Ministerstvem zemědělství komplexně vzbudit zájem většího množství českých firem a rozšířit dále povědomí o českém pivu a českých pivovarských technologiích v Brazílii. 

 

Dotaz:
Dobrý den podnikám s činností služby pro zemědělství- stříhání ovcí.
Mám dotaz, zda mohu tuto činnost provozovat i za současné situace. Stříhání ovcí je specifická činnost a provozuje ji velmi malá skupina lidí. V případě nemožnosti tuto činnost provádět by se asi nepodařilo obsloužit všechny klienty v daném roce a neošetřená zvířata by mohla být vystavena zvýšeným zdravotním potížím.

Odpověď:
K Vaší žádosti o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ohledně provozování činnosti služby pro zemědělství - stříhání ovcí v současné době spojené s koronavirem, Vám sděluji následující:
V rámci chovu hospodářských zvířat nebyla doposud přijata žádná veterinární opatření a  omezení při jejich chovu. Veškeré činnosti spojené s chovem hospodářských zvířat je i  nyní za nákazové situace novým typem koronaviru možné provádět za dodržení všech státem nařízených opatření. Je možné provádět i úkony poskytované formou služeb např. veterinární, inseminační a další plemenářské služby, údržby chovatelských zařízení, úpravy paznehtů a také stříhání ovcí. Je na rozhodnutí chovatele, zda tyto činnosti provede nyní, či je odloží na dobu, až nákazová situace v lidské populaci pomine. Ovšem za předpokladu, že nedojde k ohrožení zdraví zvířat či nebude docházet k jejich týrání v důsledku neprovedení určitých úkonů spojených s jejich chovem.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.