Zápis ze 7. jednání ABK

4. 7. 2008

uskutečněného dne 25. června 2008

od 10.00 hodin, na MZe v Kolegiu ministra

Účastníci jednání:

  • Ing. Stanislav Němec, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, předseda ABK
  • Ing. Josef Stehlík, poradce ministra zemědělství
  • Ing. Petr Krogman, zástupce Svazu marginálních oblastí ČR
  • Ing. Martin Pýcha, tajemník Zemědělského svazu ČR 
  • Ing. Marcela Nachtmanová, ředitelka odboru auditu a supervize Mze
  • Ing. Jaroslav Šebek, tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR
  • Ing. Jiří Felčárek, zástupce Agrární komory ČR
  • Ing.Martin Plášil, poradce ministra zemědělství
  • MVDr. František Sikyta, poradce ministra Mze

Omluven:

  • JUDr. Jan Rouček, ředitel kabinetu ministra
  • Jaroslav Trávníček, zástupce Společnosti mladých agrárníků ČR
  • Ing. Tomáš Kreutzer, ředitel úřadu Potravinářská komora ČR

Zahájeno v 10.00 hodin

1)     Plnění úkolů z 6. jednání ABK

 

Jednání zahájil a řídil S.Němec:

a) Cross-compliance

Podle domluvy na minulé ABK mělo být dnešní jednání věnováno zejména problematice cross-compliance. Vzhledem však k chystanému semináři Mze k C-C (2.-3.7.), který bude doplněn o ukázkovou kontrolu v konkrétním zem. podniku, bude vhodnější, pokud ABK toto téma bude projednávat na příštím jednání.

Nevládní zem. organizace obdržely pozvánky na tento seminář.

Za ABK byl účastí na semináři k C-C pověřen J.Šebek.

b) tisková konference Mze k ABK

Informoval o uskutečněné tiskové konferenci ministra zemědělství, na které byli v minulém týdnu        novináři seznámeni s existencí a prvních výsledcích činnosti ABK. Oficiální TZ byla umístěna na web Mze, kam ABK bude postupně umožněno vkládat další materiály.

c) Státní rostlinolékařská správa

SRS doručila odpověď ve smyslu dořešení problematiky ochrany včel – viz příloha.

Úředníci SRS nově posoudili argumenty na předchozích jednáních ABK a sami nyní navrhli zrušení §   odst. 4 písm. a) zákona o rostlinolékařské péči, který stanovuje zemědělcům - uživatelům pesticidů povinnost informovat před aplikací včelaře v okruhu 5km. SRS uznala, že dodržení této povinnosti je v praxi nereálné a nemá praktický význam při ochraně včel.

Úkol: připojit návrh SRS k dosavadním návrhům ABK zaslaným k ministrovi zemědělství. Zajistí: M.Nachtmannová – Mze.

d) Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

ÚKZÚZ písemně odpověděl na požadavek ABK k dalšímu zjednodušení tabulky evidence používání hnojiv (návrh ABK byl ke zjednodušení identifikace pozemku - vypuštění čtverce mapy) – viz příloha.  Navrhované zjednodušení však podle úředníků ÚKZÚZ není akceptovatelné.

 

Po projednání:

Úkol: adresovat dopisy na ÚKZÚZ a SRS se žádostí o potvrzení ústní dohody ze společného jednání na ABK dne 23.4.2008 - možnost sloučené evidence hnojení a evidence používání pesticidů. Dále ABK požaduje taxativně vyjmenovat přehled údajů, které jsou naprosto nezbytné a nelze je vypustit.  Zajistí: J.Šebek.    

e) Státní zemědělský intervenční fond

SZIF zaslal návrh harmonogramu lhůt k hlavním dotačním titulům – viz příloha.

P.Krogman:neztotožňuje se s některými návrhy termínů. Zejména navrhuje doplnit termíny výplat a navrhuje zkrácení termínů u titulů označených D1 a A1 až o měsíc, podobně i u Žádosti o zařazení a Žádosti o změnu zařazení. Návrh je třeba doplnit o termíny pro ostatní dotační tituly.

Pokračovala diskuse ke lhůtám a mechanismu vyřizování odvolání prostřednictvím SZIF na Mze. Existují případy žadatelů, kteří museli čekat na vyřízení mnoho měsíců. Je třeba průběh vyřizování odvolání zprůhlednit.  K tomu je třeba zároveň jednat s Mze.

Úkol: P.Krogman rozešle členům ABK ke konzultaci návrhy na úpravu lhůt (k návrhu SZIF) a podnět k řešení admin. chyb v žádostech o dotace.

Po emailovém odsouhlasení stanoviska mezi členy ABK bude adresován dopis na SZIF s požadavkem na úpravu termínů a požadavkem na upřesnění informací k vyřizování odvolání. V dopise připomenout požadavek na zaslání harmonogramu u všech ostatních dotačních titulů. Zajistí: J.Šebek.

Pozvat na ABK zástupce Mze k řešení problematiky odvolání proti rozhodnutí SZIF. Zajistí: J.Stehlík.

 

Od 11.00 hodin

2)     Jednání s ředitelem Českomoravského svazu chovatelů, a.s.

              Ústřední evidence hospodářských zvířat (ÚE)

 

Ing. Zdeněk Růžička, ředitel ČMSCH, a.s.

 

S.Němec:přivítal p. Ing. Růžičku, uvedl téma jednání: návrhy ABK v tomto případě nesměřují k úpravám legislativy, ale spíše ke zdokonalení komunikace mezi chovateli a systémem ÚE.  

a) Elektronizace ÚE:

P.Krogman:požaduje zpětnou vazbu on-line (chybníky). V současné době se čeká na vyřízení 1 až 2 týdny. V době el. komunikace by měly být samozřejmostí okamžité úpravy databází včetně toho, že budou chovatelům tyto změny ihned viditelné. U párovaných údajů lze připojit příznak, aby bylo zřejmé, že údaj není ještě potvrzen druhou stranou.

Z.Růžička:již dva roky probíhají úpravy v on-line evidenci. Tato již také z podstatné části funguje. Vše se nyní intenzivně upravuje tak, aby od 1.1.2009 mohl být systém naplno spuštěn pro všechny hosp. zvířata. Zatím toto funguje u pštrosů, koz a nyní nově i u ovcí. U skotu jde o náročnější záležitost, vše je ve zkušebním provozu, denně zde probíhá až 50 tisíc změn, navíc dnes musí souběžně udržovat dva systémy – starý a nový, a to do doby, než se spustí plný provoz Integrovaného registru zvířat koncem roku.

U párovaných údajů je nezbytné čekat na potvrzení protistrany (jatka apod.), což trvá několik dní.

U nepárovaných údajů je prodleva již nyní pouze jeden den, ve kterém dochází ke zpracování vloženého údaje (např. porovnání s další databází např. plemenářskou atd.).

Elektronické podání je možné již dnes přes portál Farmáře. Dvojí kontrola je ale nezbytná. Zpětná vazba zatím nefunguje on-line. Připravovaný systém by měl fungovat jako elektronické bankovnictví – vše bude možné zadat přes internet a druhý den bude provedená operace (po její verifikaci v databázích ÚE) již pro přihlášeného chovatele do systému viditelná.   

Po zamýšlených úpravách dojde k dalšímu zkrácení o 1 den oproti dnešnímu systému vedení el.evidence.

b) Ušní známky

P.Krogman: systém přidělování UZ: jak probíhá systém vyřizování objednávek u ČMSCH? Stává se, že někteří chovatelé musí čekat až několik týdnů na ušní známky. Smyslem tématu je zjistit, kde dochází ke zdržení ve vyřízení objednávek. Lhůta 14 dní dle vyhlášky je pro praxi neadekvátní.

Z.Růžička:chovatel může za objednat známky dopředu (na sklad), aby nemusel čekat na vyřízení objednávky. Co se týká objednávek duplikátů, zde může být problém. ČMSCH přijímá i vyřizuje objednávky elektronicky – týž den (při objednání mezi 7.00 až 14.00 hodin). Tzn. ve stejný den výrobce obdrží požadavek od ČMSCH a vše je již na něm.  

Vyhláška stanoví termín do 14 dnů a ten je z většiny dodržován. Řeší se 30 tisíc objednávek duplikátů měsíčně. Chovatel si může vybírat výrobce UZ. Nevidí možnost dalšího zkrácení termínů. Navíc pokud chovatel doloží, že objednal UZ, nehrozí mu případné sankce při kontrole v mezidobí od objednávky po dodání. Informoval o nové firmě v ČR, která slibuje ještě rychlejší výrobu UZ – cca do 3 dnů (ZEETAG-Nový Zéland).

 

Úkol: Ing. Růžička sdělí do příštího jednání na ABK, jak dlouho trvá vyřízení objednávky duplikátů UZ.  

c) Předtisky žádostí o dotaci

P.Krogman:navrhuje, aby existovala možnost podávat žádosti o dotace TOP-UP na VDJ elektronicky.

Z.Růžička:v současné době to systém neumožňuje, nicméně počítají se zavedením této aplikace v rámci úprav IRZ do konce tohoto roku.

3)     Příprava na příští ABK – Cross-compliance  a Charta práv farmáře

S.Němec:informoval, že ministr se začal zajímat o chartu práv farmáře a souhlasí s přípravou „české verze“ charty.

1. náměstek ministra již nechal přeložit celou irskou chartu a bude se jí dál věnovat. Navrhuje, aby česká charta byla uplatňovaná nejpozději od 1.1.2009 – v souvislosti se spuštěním ostrých kontrol C-C.

Úkol: Členové ABK zašlou emailem své podněty k návrhu charty – do 31.7.

M.Pospíšil (poradce ministra, od 12.00 hodin): informoval o programu chystaného semináře Mze k C-C (2.a 3.7.2008). První den bude prezentace současného systému C-C v Bavorsku, druhý den bude prezentace současného stavu příprav na Mze a odpoledne ukázková kontrola na farmě.

Navrhuje, aby se ABK zaměřila na to, jak jsou dořešeny některé souvislosti v českém C-C. Například: obsah check-listu, role OSS a SZIF, jak je vyřešeno zamezení dvojích kontrol, rozsah GAEC, příručka pro zemědělce. Je třeba odhalit „hluchá“ místa, aby koncem roku bylo možné C-C bez větších problémů spustit. Semináře se 3.7. pravděpodobně zúčastní i ministr, který se o stav příprav velmi zajímá.   

Navrhuje pozvat na příští jednání ABK ředitele odboru Mze Ing. Trnku, který zodpovídá za přípravu C-C.

 

8. schůze ABK se uskuteční ve středu 16.7.2008 od 10.00 hodin na Mze (téma: Cross-compliance).

 

Skončeno ve 12.30 hodin

Zapsal:Ing. Jaroslav Šebek, 25.6.2008

Přílohy: dle textu

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.